YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan kendi büyükelçisine sansür
Rusya'dan kendi büyükelçisine sansür
11 Aralık 2015 01:58
Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Churkin'in sözleri, Rus misyonunun yayınladığı resmi konuşma dökümünde sansürlendi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Churkin'in, Irak'ın mektubu üzerine BM Güvenlik Konseyi'ni Türkiye'nin Irak'taki eğitim birliği konusunu görüşmek için toplantıya çağırdıklarını iddia ettiği sözleri, Rus misyonunun yayınladığı resmi konuşma dökümünde sansürlendi.

Rusya, Irak'taki Türk eğitim birliği konusunu görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü kapalı toplantıya çağırmıştı. 8 Aralık'ta gerçekleşen toplantının ardından Konsey başkanlığı herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Konunun Irak ile ilgili olması ve Irak Başbakanı'nın Türk askerlerinin çekilmemesi durumunda sorunu BM'ye taşıyacaklarını duyurması nedeniyle toplantı talebinin Irak'tan mı geldiği sorusu gündeme geldi.

Büyükelçi Churkin, toplantının ardından gazetecilerin karşısına geçerek konuya ilişkin soruları cevapladı. Bir gazetecinin toplantının yapılma nedenini ve Irak'ın BMGK'ye başvurup başvurmadığını sorması üzerine, Churkin, "Hadi ama! Irak BMGK'ya mektup gönderdi! Bu bizim kapalı toplantı için harekete geçmemizi tetikledi. BMGK'ya şikayetler geldi. Irak Başbakanı ve diğer Iraklı yetkililer bu konuda açık şekilde şikayetlerini dile getirdiler" ifadesini kullandı.

Rus misyonun web sayfasında yayınlanan metinde ise büyükelçinin tüm sözleri yer alırken söz konusu bölümden sadece "Irak Başbakanı ve diğer Iraklı yetkililer bu konuda açık şekilde şikayetlerini dile getirdiler" cümlesi yer aldı.

Metindeki söz konusu bölümün başında ise büyükelçinin söylemediği "Irak şikayet etti!" diye bir cümle bulunuyor.

IRAK BÜYÜKELÇİSİ YALANLAMIŞTI

Churkin'in ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali el-Hakim ise Rus büyükelçinin "Irak'ın mektubu" konusundaki sözlerini yalanlamıştı.

Irak'ın konuyu ikili müzakere şekilde çözmek istediğini kaydeden el-Hakim, "Biz konuyu Ankara ve Bağdat arasında ikili olarak görüşüyoruz. İhtiyacımız olduğunda konuyu mektupla BMGK'ya bildiririz ancak Bağdat henüz BMGK'ya mektup göndermedi" dedi.

Gazetecilerin Rus elçinin Irak'ın mektubunu öne sürdüğünü hatırlatmaları üzerine de el-Hakim, "Churkin'in bahsettiği mektup zannediyorum 25 Haziran 2014'teki mektuptur" ifadelerini kullanmıştı.
Irak elçisinin sözleri üzerine uluslararası medya kuruluşlarında, Churkin'in açıklamaları ile el-Hakim'in sözlerinin çeliştiği, Rusya'nın, düşürülen savaş uçağı nedeniyle Irak'ın talebi olmamasına rağmen böyle bir adımı atmış olabileceği iddiaları gündeme getirilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler