YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan İran'a füze yok!
Rusya'dan İran'a füze yok!
22 Eylül 2010 14:22
Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, BM Güvenlik Konseyi yaptırımları çerçevesine girdiği için İran'a S-300 füzeleri vermeyeceklerini söyledi.

Makarov, bugün Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, "İran'a S-300 füzelerinin verilmemesi yönünde bir karar alındı. Bu füzeler çok kesin olarak yaptırımlar çerçevesine dahil" ifadesini kullandı.

Yetkililerin, İran'a S-300 füze satışı sürecini askıya almaları talimatı verdiğini belirten Makarov, kendilerinin de bu talimatı yerine getirdiğini kaydetti.

Makarov, mevcut sözleşmenin iptal olup olmadığı sorusuna net yanıt vermekten kaçınarak, "Göreceğiz. Bu İran'ın davranışına bağlı olacak" demekle yetindi.

Rusya ve İran S-300'lerin satışıyla ilgili anlaşmayı 2 yıl önce imzalamış ve anlaşmanın "yüz milyonlarca dolar" değerinde olduğu kaydedilmişti. Rusya söz konusu anlaşmayı geçen haziran ayının başında resmen dondurduğunu açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 11 Haziranda Taşkent ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İran'a gönderilmesi yasak olan silahların listesinin Rusya Devlet Başkanlığı tarafından çıkartılacak bir kararname ile belirleneceğini söylemişti.

Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov da 20 Ağustosta Erivan'a yaptığı ziyarette, Moskova'nın S-300 füzelerini Tahran'a gönderme planının olmadığını belirterek, "Herhangi bir şey teslim etmiyoruz. Teslimatla ilgili bir karar yok" demişti.

İRAN'A GÖRÜŞME ÇAĞRISI

Bu arada BM daimi üyesi 5 ülke ile Almanya'dan oluşan büyük güçler, nükleer programı kaygı yaratan İran'a görüşme çağrısında bulundu.

Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD ve Almanya tarafından hazırlanan ve Reuters haber ajansının ele geçirdiği açıklama taslağında, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun biran önce görüşmeler yoluyla çözülmesinin ümit edildiği belirtildi.

İran'ın, olası bir yakıt takası planıyla ilgili olarak da yeni görüşmelere davet edildiği açıklamada, İran'ın nükleer programının barışçıl yapısıyla ilgili uluslararası güveni geri getirecek, kapsamlı uzun süre müzakere edilmiş çözüm için hedefin devam ettiği kaydedildi. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler