YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya’dan ikinci zafer!
Rusya’dan ikinci zafer!
Rusya’dan ikinci zafer!
05 Şubat 2009 / 11:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


ABD’de işbaşına gelen Obama yönetimi, Afganistan ve İran’a yönelik yeni strateji hazırlığı yaparken, Moskova da bölgedeki dengeleri yeniden şekillendirecek adımlar atıyor.


Moskova’nın ev sahipliğinde Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus ve Özbekistan’ın katıldığı Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü zirvesinde “hariçten gelecek tehditlere” gereken cevabı verebilmek amacıyla ortak silahlı güç kurmak için anlaşma imzalandı. Rusya’nın NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin, askeri birliğin, ABD ve NATO birliklerinin yoğun bir şekilde kullandığı Manas hava üssüne yerleştirilebileceği bildirildi. Yeni güçle şimdiye kadar danışma düzeyinde kalan örgütün ilk kez askeri boyut kazanacağı belirtiliyor.


RUSYA’DAN İKİNCİ ZAFER


Moskova’da alınan kararın, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in Manas Amerikan hava üssünü kapatacaklarını açıklamasından kısa bir süre sonra yapılması dikkat çekti. Gözlemciler, Manas’taki Amerikan askerlerinin tahliye edilmesini, Soğuk Savaş sonra bölgede başlayan nüfuz savaşında Rusya adına kazanılmış tarihi bir zafer olarak yorumluyor. ABD’nin bölgedeki askeri varlığından rahatsız olan Rusya’nın baskıları sonucu Özbekistan, kendi ülkesindeki Amerikan askerlerini 2005’te çıkarmıştı. (AP)


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler