YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan haçlı seferi çağrısı
Rusya'dan Afganistan'daki uyuşturucuya karşı 'haçlı seferi' düzenleme çağrısı.
Rusya'dan haçlı seferi çağrısı
09 Haziran 2010 / 21:14 Güncelleme: 09 Haziran 2010 / 21:21

Rusya Afganistan'daki uyuşturucu ticaretiyle mücadele için küresel önlem bulunmasını önerdi, ABD bu çağrıya temkinli yaklaştı.

Yılda yaklaşık 30 bin kişinin uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybettiği dünyanın en büyük eroin tüketicisi ülkelerinden biri olan Rusya'nın başkenti Moskova'da, Afganistan'daki uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi konusu uluslararası konferansta masaya yatırıldı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, konferansta yaptığı konuşmada, Afganistan'daki uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele için tüm ülkelerin ortak bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirterek, "Uyuşturucu bağımlılığını ülkemizin gelişimi ve halkımızın sağlığı açısından en önemli ve fazla zarar veren tehdit olarak görmekteyiz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da konferansta yaptığı konuşmada, Afgan uyuşturucuyla ilgili BM'nin bağlayıcı bir karar alması gerektiğini belirterek, "BM Güvenlik Konseyi'nin Afgan uyuşturucusunun uluslararası barış ve güvenliğe karşı en büyük tehdit olarak kabul etmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Lavrov, ABD'nin Latin Amerika'da kokain ticaretiyle mücadelesine atıfta bulunarak, "Afganistan'daki uyuşturucu üretimiyle en az Güney Amerika'daki kokain üretiminde olduğu gibi kararlı bir şekilde mücadele etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Rusya Uyuşturucuyla Mücadele Kurumu Başkanı Viktor İvanov da yaptığı konuşmada, BM tarafından böyle bir karar alınmasının Afganistan'daki uyuşturucuyla mücadele için yasal bir zemin hazırlayacağını söyledi.

Moskova tarafından uyuşturucuyla mücadele için hazırlanan ve konferansta sunulan plana göre, tüm bölgelerdeki haşhaş ürünlerinin yüzde 25'inin imhası öngörülüyor. Rusya, Afganistan'da görev yapan NATO güçlerinin görevlerinin arasına, ayrıca haşhaş tarlarının imha edilmesinin de eklenmesini istiyor. Planda, Afgan köylüler için alternatif işlerin geliştirilmesi önerileri de sıralanıyor.

BM'nin yaptığı tahminlere göre Rusya'da yıllık piyasa değeri 13 milyar dolar civarında olan 70 metrik ton eroin tüketiliyor.


-ABD TEMKİNLİ-


Beyaz Saray Ulusal Uyuşturucu Kontrol Politika Bürosu yetkililerinden Patrick Ward da konferansta yaptığı açıklamada, Afganistan'daki yoksul çiftçileri militanların eline itmekten kaçınılması gerektiğini belirterek, "Bu hukuk düzeninin altını daha fazla dinamitleyeceği gibi uyuşturucu ve terörizm arasındaki bağlantıyı daha da güçlendirir" dedi.

Afgan ve NATO güvenlik güçlerinin bu yılın ilk çeyreğinde 56 uyuşturucu operasyonu düzenlediğini ifade eden Ward, bu operasyonlar sırasında 16,3 ton haşhaşın imha edildiğini söyledi.

NATO, mart ayında Rusya'nın Afganistan'daki haşhaş tarlalarının imha edilmesi çağrısını, dünyanın en yoksul ikinci ülkesi olan Afganistan'daki yoksul halkın tek gelir kaynağı olduğu gerekçesiyle kabul etmemişti. AA
 

utanmaz kalpazan batı...
 // ibrahim çelikoğlu
Uğuşturucu sayesinde yabancı devletlere müdahale kolaylığını bulan batı,sanki merhamet demarları varmış gibi,duygusallığa baş vuruyor..."Uğuşturucuyu engellersek bu gibi devletlerde bir gün bile kalamayız"ı diyemiyor.Bu haberi alakası olmadığı halde "haçlı seferleri"diye başlık atan AA'nın bile nasıl bir tutum içinde olduğunu görebiliyoruz......
10 Haziran 2010 16:34
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler