YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan geri gelen sebze-meyve miktarı
Rusya'dan geri gelen sebze-meyve miktarı
03 Aralık 2015 08:11
Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik​​, Rus hükümetinin Türk mallarına yaptırımlarına ilişkin olarak kritik rakamları paylaştı. Bakan Çelik, 160 ton sebze ve meyvenin geri çevrildiğini bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu'nu makamında kabul etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Medvedev'in 'Türkiye'den tarım ürünleri sebze ve meyve ithalatı yasaklanacak' açıklamalarına ilişkin, "Rus hükümeti tarafından ifade edildi ama bize henüz resmi olarak ulaşmış bir durum yok" dedi.

Bakan Çelik'in değerlendirmelerinden öne çıkan başlıklar şöyle:

"İhracatçılar, alternatif yolları arıyor. Biz 1 Ocak sonrasında iki ülke arasındaki ilişkiler normale dönecek. Konu olumsuzluklar olarak gündeme alındığını iki ülkenin de elinde alternatifi de var.

Türkiye'nin 3 milyarın üzerinde ithalatımız var, biz bu konuyu şimdilik gündeme getirmedik. Karşılıklı ülkelerin ellerindeki bulundurdukları imkanları kullanma noktasında hamlemiz şuan yok.
Başbakanımız tarafından süreç ayrıntılı olarak takip ediliyor.

Karşımıza çıkacak olan bu kriz döneminde, yaş meyve-sebze konusunda ne kadar sorun yaşanabilir bunu araştırıyoruz. Türkiye, tüm hazırlıklarını yapmış bulunmaktadır. Rus hükümeti, bir aylık bir süre koydu. Umarım bu sürecin geleceği doğru olur.

Bizim aldığımız bilgiler, 160 ton malın geri geldiği yönünde. Bunların bir kısmının da alternatif pazarlara yönlendirildiği yönünde bilgiler var. 1 Ocak sonrası için Rusya'nın sıraladığı ürünlerin toplam değerinin yansıması, yıllık bazda 764 milyon dolar tutarında bir rakam oluşturuyor."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler