YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan flaş Türkiye uyarısı
Rusya'dan flaş Türkiye uyarısı
12 Nisan 2014 11:50
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarına ABD ile suçluların karşılıklı iade edilmesi sözleşmesi bulunan ülkelere gitmemelerini tavsiye etti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamalarında, son zamanlarda Amerikan yürütme organları veya polisleri tarafından birçok Rus vatandaşının gözaltına alındığının altını çizdi.

"ABD Rus vatandaşlarını avlamaya çalışıyor"

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kırım'ın uluslararası tüm kurallara ve BM tüzüğüne uygun olarak Rusya'ya bağlanmasını sebepsizce kabul etmek istemeyen Amerika hükümeti üçüncü bir ülkede Rus vatandaşlarını 'avlamaya' çalışıyor.

Daha sonra ise gözaltına alınan vatandaşların ABD'ye gönderilmesini ve orada yargılanmasını talep ediyor. Herkesin bildiği gibi bu durum sebepsiz suçlamalarla son buluyor. İki ülke arasındaki durumu dikkate alırsak, Rus vatandaşlarına ABD ile suçluların iade edilmesi sözleşmesi bulunan ülkelere gitmemelerini önemle tavsiye ediyoruz.”

"Amerikanca yargılama"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Rus vatandaşlarına karşı yaptıkları suçlamalarla ilgili Rus hükümetini ve gerekli konsoloslukları bilgilendirmediklerini kaydetti. Bakanlık, "Amerikanca yargılama" şeklinin Rus vatandaşlara ön görüyle yaklaşma ve yargılamaların çoğunlukla suçlamaların kabul edilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Aralarında Türkiye de var

ABD ile arasında suçlu iadesi anlaşması olan ülkelerin başında İngiltere, Türkiye, Tayland, İspanya, Polonya, Portekiz, İsrail, Yunanistan, Almanya, Güney Kore, Letonya ve Litvanya geliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler