YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Esad'a darbe
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in Rusya'ya sığınmasının söz konusu olmadığını ve böyle bir durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.
Rusya'dan Esad'a darbe
27 Eylül 2012 / 19:08 Güncelleme: 27 Eylül 2012 / 19:09

BM Genel Kurulu 67'inci dönem toplantıları için New York'da bulunan Lavrov, ABD medyasından Charlie Rose'a açıklamalarda bulundu.

Lavrov, Esed'in Rusya'ya sığınma olasılığının bulunmadığını, böyle birşeyi kabul etmeyeceklerini belirtti.

Lavrov, şöyle devam etti:

"Esed'e görevini bırakmasını söylemeyeceğiz. Ama bu, onun vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüzden değil. Eğer Esed görevini bırakmaya karar verirse, bu onun kendi kararı olacaktır. Suriye demokratik, özgür ve azınlıkların haklarını koruyan bir devlet olduğu sürece, bizim için kim tarafından yönetileceğinin bir önemi yok."

Suriye krizinde gelinen son noktayı da değerlendiren Lavrov, krizin bir din-mezhep savaşına dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Suriye'nin elindeki kimyasal silahlara da değinen Lavrov, bu konuda ABD'li uzmanların Suriyeli yetkililerle iletişim kurmalarına yardımcı olduklarını ve Suriye hükümetinden, kimyasal silahların en iyi şekilde korunduğuna yönelik garanti aldıklarını açıkladı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler