YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya’dan Avrupa’ya 'Ukrayna' tepkisi
Rusya’dan Avrupa’ya 'Ukrayna' tepkisi
18 Aralık 2013 12:11
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa’nın Ukrayna’ya, kendi tarafında yer alması için açıkça baskı yaptığını savundu.

Lavrov, Rusya Parlamentosu’nun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Ukrayna hükümetine açık bir biçimde baskı yapılmakta olduğunu kaydetti. Lavrov, ’’Moskova’da dün itibariye alınan kararlara rağmen, Ukrayna hükümetine açık bir biçimde baskı yapılmasına yönelik olarak devam etmekte olan girişimler oldukça şaşırtıcıdır" dedi.

Lavrov, ülkenin dış politikasına ilişkin konuşmasında, İran konusuna da değindi. Lavrov, İran’ın nükleer meselesinin çözümünün ABD’nin Avrupa’ya kurmak istediği füze savunma sistemine olan ihtiyacı da ortadan kaldıracağını dile getirdi. Rus Bakan, “İran’ın nükleer programı ile ilgili sorunların ortadan kalkması, Amerika’nın Avrupa’da hava savunma sistemini oluşturması konusunu yeniden ele almasını sağlamalıdır. Doğrusu İran nükleer sorununun çözümü ile beraber Avrupa’da hava savunma sistemi oluşturulmasının nedeninin de ortadan kalkması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

"Kimyasal silahlar son sürat imha ediliyor"

Suriye’de, Şam yönetiminin elinde bulunan kimyasal silahların imha sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, imha sürecinin "son sürat" devam ettiğini söyledi. Lavrov, "Şu an birçok ülkenin dayanışma içinde olmasını gerektiren ikinci aşama başlıyor" dedi. Lavrov, imha sürecinin ikinci aşamadaki ana parametrelerinin, dün Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün toplantısında onaylandığını kaydetti.

“Önce ilişkilerde ilerleme bekliyoruz”

Rusya-AB ilişkilerindeki çeşitli sıkıntılar yaşandığını belirten Lavrov, buna rağmen Brüksel’deki zirve toplantısı öncesinde bir ilerleme sağlanmasını umduğunu söyledi. Lavrov, "Avrupa Birliği ile diyaloğumuzda belli zorluklar olduğunda şüphe yok. Bunların başında vizesiz serbest seyahat uygulamasına yönelik ilerlememizi siyasallaştırma girişimleri geliyor. Ayrıca Üçüncü Enerji Paketi’ni agresif ve geçmişe dönük olarak uygulama girişimleri var. Tabi bu tür eylemler, yatırımların korunmasına ilişkin anlaşmada mutabakata varılan ticari şartların iyileştirilmesine yönelik taahhütleri de etkiliyor" dedi.

Lavrov, "Evet tüm bu problemlerle ilgileniyor ve tüm alanlarda yoğun bir diyalog içinde bulunuyoruz. Gelecek ay Brüksel’deki Rusya-AB zirvesinden önce belli ilerlemeler kaydetmeyi bekliyoruz" diye konuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler