YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Avrupa'ya büyük şok
Rusya'dan Avrupa'ya büyük şok
30 Temmuz 2015 15:35
Avrupa'dan Rusya Federasyonu topraklarına girişi yasaklanan tarım ürünleri, hammadde ve gıda ürünleri 6 Ağustos 2015 tarihinden itibaren imhaya tabi tutulacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırım listesinde bulunan ülkelerden Rusya pazarına sokulmak istenen gıda ürünlerinin 6 Ağustos'tan itibaren sınırda imha edilmesi kararını imzaladı.

Kararda, "Rus şirket veya vatandaşlarına yönelik yaptırım kararı alan ülkeler tarafından üretilen ve Rusya Federasyonu topraklarına girişi yasaklanan tarım ürünleri, hammadde ve gıda ürünleri 6 Ağustos 2015 tarihinden itibaren imhaya tabi tutulsun" ifadelerine yer veriliyor.

Karar, bireysel olarak kişisel ihtiyaçlar için getirilen veya transit gümrük rejimine tabi olan ve ayrıca üçüncü ülkelere taşınan malları kapsamıyor.

Rusya hükümeti Ağustos 2014'ten beri ABD, AB ülkeleri, Kanada, Avustralya ve Norveç'e uyguladığı gıda ürünü ithalatı ambargosunu 25 Haziran 2015'te aldığı kararla 5 Ağustos 2016'ya kadar uzatmıştı. Ambargo kapsamında, et ve süt ürünleri, deniz mamülleri, meyve ve sebze ithalatı bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler