YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan ABD'ye 'Suriye' uyarısı
Rusya'dan ABD'ye 'Suriye' uyarısı
09 Eylül 2013 16:28
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD’yi Suriye’ye karşı askeri harekat düzenlememe konusunda uyardı.

Suriye’ye yönelik askeri harekat senaryosunun, hem Suriye hem de komşularında terör olaylarının artmasına yol açacağını savunan Lavrov, bu konuda sorumlu davranan diğer ülke liderlerinin de Rusya’nın bu görüşünü paylaştığını belirtti.

Lavrov, askeri harekatın, zaten artmakta olan Suriyeli mülteci sayısında, önemli bir artış meydana getireceğini ifade etti. Lavrov, “Amerikalı yetkilileri, askeri harekat senaryosu hazırlamak yerine, barış görüşmelerinde odaklanmaya çağırıyorum,” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise, Washington’ın Esad yönetiminin gerçekleştirdiğini iddia ettiği kimyasal saldırıyı bahane ederek Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlandığını belirtti ve ekledi: “Şu soruyu sormaya hakkımız var: El-Nusra cephesi ve benzer örgütlerle kol kola bir saldırı başlatmak isteyen ABD’nin asıl niyeti nedir?”İki gün sonra 11 Eylül saldırılarının yıldönümü olduğunu hatırlatan Muallim, Obama’nın New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ni havaya uçuranlara verdiği desteğin sorgulanması gerektiğini belirtti. Muallim, Suriye’deki sorunun çözümü için diplomatik kanalların açık olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı ise, Suriye’ye karşı bir ABD saldırısının bölgede terörizmin yayılmasına hizmet edeceğini ifade etti. Lavrov, basın toplantısında ayrıca Kremlin’in resmi görüşü olan kimyasal saldırıların Suriyeli muhalifler tarafından gerçekleştirildiğine yönelik iddiayı tekrar dile getirdi. Sergey Lavrov, Rusya’nın Suriye politikasının “şeffaf” olduğunu ifade ederek, “Suriye halkından gizli anlaşmalar yapmadık ve yapmayacağız” dedi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler