YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan ABD'ye sert tepki
Rusya, ABD'nin ''Sovyetleşme'' iddialarına tepki gösterdi.
Rusya'dan ABD'ye sert tepki
19 Aralık 2012 / 18:36 Güncelleme: 19 Aralık 2012 / 19:58

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dimitriy Peskov, Rus devlet televizyonu ''Rossiya 24''e verdiği mülakatta, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Rusya'nın yeniden Sovyetler Birliği'ni inşa etmeye çalıştığı yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

''Clinton'un ifadeleri, eski Sovyet ülkeleri arasındaki işbirliğinin doğasını anlayamadığının bir göstergesidir'' diyen Peskov, global ekonomik sorunların bulunduğu, orta vadeli tahminlerin bile yapılamadığı, her bölgesinde krizlerin var olduğu bugünün dünyasında yapılabilecek tek şeyin, ülkeler arası entegrasyon olduğunu vurguladı.

Clinton, daha önce yaptığı açıklamada, Rusya'nın önderliğinde kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrasya Birliği ve Gümrük Birliği gibi oluşumların, yeniden ''Sovyetleşme'' çabası olduğunu ileri sürmüştü.

Putin ise devlet başkanlığı seçimleri öncesinde yazdığı makalelerde, ''Hiçbir biçimde Sovyetler Birliğini yeniden kurmaya çalışmıyoruz. Yeni değerler, politika ve ekonomi alanında yakın işbirliği için uğraşıyoruz'' ifadesini kullanmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler