YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan ABD'ye ince mesaj
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'li bazı yöneticilerin Rusya karşıtı sert söylemlerini ''Not ettiğini'' söyledi.
Rusya'dan ABD'ye ince mesaj
09 Temmuz 2012 / 18:16 Güncelleme: 09 Temmuz 2012 / 18:17

Rusya'nın yurt dışında görev yapan daimi temsilcileri ve büyükelçileriyle Moskova'da bir araya gelen Putin, ülkesinin dış politikası konusunda açıklamalarda bulundu.

Son günlerde ABD'li üst düzey yöneticilerden Rusya'ya yönelik sert açıklamalar geldiğini belirten Putin, ''ABD'li yöneticilerin Rusya karşıtı sert söylemlerini not ediyorum'' dedi.

''Uluslararası alanda güç kullanımı kararının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından verilebileceğini'' belirten Putin, ''Uluslararası ilişkilerde ortak hareket etmek ve uzlaşma aramak önceliğimiz olmalıdır. Bu politikayı İran'ın nükleer problemi, Afganistan gibi tüm sorunlu noktalarda uygulamalıyız'' diye konuştu.

Putin, Rus diplomatlara ülkenin çıkarlarını korumaları çağrısında bulunan, ''Dünyadaki her gelişmeye hazırlıklı olmalısınız. Rusya'nın çıkarlarının bulunduğu konularda, daha hızlı tepki göstermeli ve çıkarlarımızı zedeleyecek gelişmeleri önlemeye çalışmalısınız'' ifadesini kullandı.

Rusya'nın dünya silah pazarındaki yerine de değinen Vladimir Putin, Rus askeri silahlarını dünya pazarına sunmakta tereddüt etmemeleri gerektiğini, ABD, Fransa, İsrail gibi ülkelerin bunu neredeyse devlet politikası olarak uyguladıklarına dikkati çekti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler