YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'daki Türkler oy kullanmaya başladı
Rusya'daki Türkler oy kullanmaya başladı
30 Mayıs 2015 13:14
Rusya'daki Türk vatandaşları, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için dört merkezde oy kullanmaya başladı.

Rusya'da yaşayan ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nin yanı sıra St. Petersburg, Kazan ve Novorossisk'teki başkonsolosluklarda sandık başına gidecek. 

Seçimler için Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde dört sandık kuruldu. Oy kullanmak üzere büyükelçilik binasına gelen vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren kapı önünde kuyruk oluşturdu. 

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi ve Sandık Kurulu Başkanı Ümit Yardım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Demokrasimiz, ülkemiz ve vatandaşlarımız için hayırlı olsun. Çok önemli bir seçim dönemini yaşıyoruz" dedi.

Yardım, büyükelçilik olarak Yüksek Seçim Kurulu'nun talimatları doğrultusunda gerekli bütün düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, "Yarın akşam 19.00'a kadar oy verme işlemi devam edecek. Daha sonra sandıklar, özel kurye düzenlemeleri çerçevesinde ülkemize gidecek" diye konuştu. 

Rusya genelinde 11 bin 22 kayıtlı Türk seçmen bulunuyor. Bu kişilerin yaklaşık 8 bini Moskova'da yaşıyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler