YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'da şarbon salgını: 1 ölü
Rusya'da şarbon salgını: 1 ölü
27 Ağustos 2012 12:42
Rusya'da şarbon salgını: 7 kişi hastaneye kaldırıldı, 1 ölü
Rusya'nın Sibirya bölgesinde dana şarbon salgını sonucunda bir çoban hayatını kaybederken, tehlikeli virüsün 7 kişiye bulaştığı kaydedildi. Hasta olan bir inekten virüsü kapan çoban Aleksey Levin'in bir hafta gecikmeli olarak hastaneye başvurması sebebi ile kurtarılamadığı belirtildi.
 
Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan sağlık yetkilileri, ikisi çocuk olmak üzere 7 kişinin hastaneye kaldırıldığını doğruladı. Virüs bulaşanlar arasında çobanın 11 yaşındaki oğlu Viktor ve 37 yaşındaki eşi Svetlana da bulunuyor.

Altay'ın Drujba kasabasında tespit edilen şarbon salgını nedeniyle bölge karantinaya alındı. Hastalar acilen hastaneye kaldırılırken, Biyski kent hastanesi yetkilileri, gerekli önlemlerin alındığını, hastaların hayati tehlikesinin olmadığını açıkladı.

Rusya Acil Durum Bakanlığı kasabada olağanüstü hal ilan ederken, binden fazla evcil hayvana aşı yapıldığı gelen bilgiler arasında. Hastalığa karşı önlem mücadeleleri bağlamında toplam 750 kişinin yaşadığı Drujba kasabasında tüm vatandaşların sağlık kontrolünden geçirildi.

Virüsün insandan insana geçmediği ifade ediliyor.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko yerel sağlık birimlerinin kasabada durumu kontrol altına aldıklarını, hasta hayvanlarla temasa geçen 32 kişinin gözetim altına alındığını söyledi. Onişenko, "26 Ağustos itibari ile 7 kişi virüs nedeni ile hastaneye kaldırıldı. Hastalık bulaşan hayvanlar imha ediliyor. Bölge karantina altına alındı." dedi.

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesi, Ağustos ayının ortalarında da bölgenin Barnaul kentinde 37 yaşında bir vatandaşın şarbon hastalığı yüzünden hastaneye kaldırıldığını hatırlattı.

(CİHAN)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler