YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'da ölü sayısı 15'e yükseldi
Rusya'da ölü sayısı 15'e yükseldi
30 Temmuz 2010 15:22
Rusya'da aşırı sıcaklar yüzünden çıkan yangınlarda ölü sayısı giderek artıyor...

Rusya'da aşırı sıcaklar yüzünden Moskova'nın güney ve doğusunda turbalık alanlarda çıkan yangınlar köyleri yok ederken, ölü sayısının 15'e yükseldiği bildirildi.

Yetkililer, son günlerdeki yangınların 90 bin hektarlık alana yayıldığını belirterek, haziran ayının ortasından beri devam eden aşırı sıcak havalar yüzünden tarlaların ve ormanların kuruduğunu, bu yılki ekinlerin büyük kısmının yok olduğunu kaydettiler.

Rusya'nın Varonej, Nijni Novgorod ve Moskova bölgelerindeki yangınlarda binden fazla ev kül oldu, 2 binden fazla insan evsiz kaldı.

Moskova'nın 475 kilometre güneyindeki Varonej kentinde bir hastanedeki 900 hasta ile 12 yaz kampında bulunan 2 bin çocuk acil olarak tahliye edildi.

Varonej'de dumanlar sokakları kaplarken, itfaiye ekipleri karadan ve havadan yangını kontrol atlına almaya çalışıyor.

Moskova'nın dış bölgesindeki orman yangınları da dün gece kentin kenarına kadar gelirken, itfaiye ekipleri yoğun çabalar sonucu alevleri kontrol altına aldı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Nijni Novgorod kenti yakınında 341 evin kül olduğu Verhnyaya Vereya köyünü ziyaret ederek, "Kıştan önce bütün evler onarılacak. Köyün yeniden inşa edileceği konusunda söz veriyorum" dedi.

Putin, yangında zarar gören ailelere 200 bin ruble (10 bin TL) maddi yardımda bulunacağını da söyledi.

Yerel yetkililerden kurtarma çalışmalarını artırmalarını isteyen Putin, "Bu bölgelerdeki durum dün kötüleşti. Acil önlemler almak zorundayız" dedi.

Putin, bölgelerindeki yangını söndürmede başarısız kalan yetkililerin istifa etmesini de isteyerek, "Savcılar olayı kapsamlı şekilde soruşturacak ve her yetkiliyi tek tek değerlendirecek" diye konuştu. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler