YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'da meteor parçaları bulundu
Rusya'da meteor parçaları bulundu
18 Şubat 2013 07:40
Rusya'da iki gün önce düşen meteorların parçaları bulundu.

Rusya’nın Ural bölgesinde iki gün önce düşen meteorun parçalarının Çebarkul Gölünün derinliklerinde bulunduğu açıklandı.

Federal Ural Üniversitesi’nden Viktor Grohovski, çalışmaları tamamladıklarını gölün dibinde buldukları parçaların meteor olduğunu söyledi.

Grohovski, “Bulduklarımız sıradan gök taşı. Bulduğumuz taş yüzde 10 civarında demir içeriyor. Büyük bir ihtimalle Çebarkul meteoru olarak isimlendirilecek.” dedi.

Rusya Bilimler Akademisi üyesi de olan Grohovski, meteor isminin verilmesi için verilerin öncelikle Uluslar arası Meteoroloji bülteninde yayınlanacağını, sürecin 2-3 ay gibi bir zaman alacağını belirtti.

Rusya’nın Ural bölgesinde meteor yağmuruna neden olan göktaşının dünya atmosferine çarptığı sırada 15 metre çapında olduğu, sesten daha hızlı hareket ettiği ve parçalanarak dünyaya düştüğü ifade ediliyor.

Çelyabinsk bölgesinde etkili olan meteorlar ses bombası etkisi yaparak binlerce binanın camlarının kırılmasına ve bin 200’ün üzerinde vatandaşın da yaralanmasına neden oldu. Rusya sağlık bakanlığı verilerine göre büyük çoğunluğu camların kırılmasından kaynaklanan yaralanmalar nedeni ile 52 kişinin tedavisi sürüyor.

 

CHA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler