YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'da garip Suriye savunması
Rusya'da garip Suriye savunması
11 Şubat 2016 07:32
Yeni Zelanda BM Temsilcisi Bohemen, Halep ve çevresindeki krizin sebebinin Rusya'nın hava saldırıları olduğunu söyledi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise "Suriye'de yapmakta olduklarımız için özür dileyecek değiliz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Yeni Zelanda ve İspanya'nın çağrısı üzerine Suriye'deki insani durumu ele aldı.

Kapalı toplantıda BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Stephen O'Brien, üyelere sahadaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Yeni Zelanda'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard van Bohemen, Suriye sorununa siyasi çözüm bulunmadan insani durumun değişmesinin zor olduğunu söyledi.

Toplantıda Rusya'nın eylemlerinin insani krize neden olduğunu belirttiklerini ancak Rusya'nın konuyu çarpıtmaya çalıştığını ifade eden Bohemen, "Halep ve çevresindeki krizin sebebi Rusya'nın hava saldırılarıdır" dedi.

"SURİYE REJİMİ VE MÜTTEFİKLERİ MUHALİFLERİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre de siyasi süreçten söz edilmesine karşın halen hava saldırılarının sürmesini eleştirerek, "Suriye rejimi ve müttefikleri bir ellerini müzakere için muhaliflere uzattıklarını söylerken diğer elleriyle de onları yok etmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

RUSYA'NIN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ CHURKİN: ÖZÜR DİLEYECEK DEĞİLİZ

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Batılı ülkeleri Suriye'deki insani krizi politize etmekle suçladı.

Konsey'in "Suriye'deki insani kriz" gündemiyle çok sık toplantıya çağrıldığından yakınan Churkin, "Biz de istersek her hafta Yemen'deki insani durumu görüşmek için Konsey'i toplantıya çağırabiliriz" dedi.

Vitaly Churkin, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını savunarak, "Suriye'de yapmakta olduklarımız için özür dileyecek değiliz" dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler