YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya’da “Elhamdülillah!” kelimesi için skandal karar
Rusya’da “Elhamdülillah!” kelimesi için skandal karar
10 Eylül 2015 07:22
“Hamd, alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur” ifadesi Rusya’da ekstremist yani "aşırı uç" ifade olarak kabul edildi.

Yujno-Sahalinsk şehir mahkemesi Kur’an-ı Kerim ayetlerini ekstremist yani "aşırı uç" ifade olarak tanıdı.

Kur’an-ı Kerim’den Fatiha 1-5, Gafir 54, Cin 18, 20, Rad 14. ve başka birçok ayetin yer aldığı “Dua ve İslam’daki Önemi” kitabının içeriği Yujno-Sahalinsk mahkemesi tarafından ekstremist materyal olarak kabul edildi.

“Dua ve İslam’daki Önemi” kitabı Yujno-Sahalinsk mahkemesi hakimi Perçenko N. V. tarafından 12 Ağustos 2015 tarihinde ekstremist bir materyal olarak tanındı. Bu kararın skandal olarak kabul edilmesine neden olan şey ise, “Dua ve İslam’daki Önemi” isimli broşür kitabın sadece, SSCB döneminin tanınmış doğu bilimleri akademisyeni İgnati Yulianoviç Kraçkov’un Kur’an ayetlerinden yaptığı seçkiden ve sahih hadislerden oluşuyor olması.

Sadece Kur’an ayetleri ve sahih hadislerin yer aldığı kitapla ilgili eleştirilerde bulunan Yujno-Sahalinsk savcısı Aleksandr Yerzikov’un başvurusu üzerine adli süreç başladı.

Galgayche’de geçen habere göre, mahkemenin kitapla ilgili verdiği “ekstremizm” kararı milyonlarca Rus Müslümanın haklarını kısıtlıyor. Buna bağlı olarak resmi din idarelerinin ve yönetimlerinin kararla ilgili düşünceleri merak ediliyor.

 

AJANS KAFKAS

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler