YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlık Avrupa'ya yaramadı
Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlık Avrupa'ya yaramadı
Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlık Avrupa'ya yaramadı
03 Ocak 2009 / 16:57 Güncelleme: 03 Ocak 2009 / 00:00

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom'la Ukrayna enerji şirketi Naftogaz arasında anlaşma sağlanamaması nedeni ile Avrupa sevkıyatı aksamaya başladı.


Romanya, Polonya ve Macaristan sevkıyatında yüzde 40'lara varan azalma görülüyor. Gazprom Ukrayna'yı Avrupa hattından doğalgaz hortumlamakla suçlarken, Kiev de Gazprom'u Avrupa'ya daha az doğalgaz göndererek Ukrayna'yı zor durumda bırakmakla itham ediyor.


Gazprom başkan yardımcısı Aleksander Medvedev, Avrupa dönem başkanlığını üstlenen Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a giderek Avrupa Birliği'nden sorunun çözümü için destek istedi. Medvedev müzakerelerin sonlandığını, sürekli olarak Ukrayna'yı görüşme masasına çağırdıklarını, ancak muhatap bulamadıklarını ifade etti. Medvedev, "Biz sürekli olarak kendilerini çağırıyoruz, ancak gelmiyorlar. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Konuşacak hiç kimse bulamıyoruz. Ukrayna'nın transit ülke olarak üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekir." talebinde bulundu.


Gazprom'u görüşmelere dönmeye davet eden Naftogaz açıklamasında, "Gazprom Avrupa sevkıyatını azaltarak Ukrayna'nın şantaj yaptığını iddia etmeye çalışıyor. Aslında kendisi bu şekilde davranarak Avrupa ülkelerine ekonomik baskı ve şantaj uyguluyor." iddiasını dile getirdi.


Medvedev'e göre Ukrayna'nın bir günlük hortumladığı gaz miktarı 35 milyon metreküp ve bu miktar da giderek artıyor. Medvedev, "Gazprom Kiev'in yaptığı hırsızlığa karşılık her türlü önlemi alacak ve hukuki süreç başlatacak." uyarısı yaptı. Ancak Naftogaz hortumlama iddialarını yalanlarken, Gazprom'u histerik açıklamalar yapmaktan vaz geçerek yapıcı diyalog kurmaya davet etti.


Ukrayna ve Rusya üç ayrı konuda uzlaşı sağlayamıyor. Bunlardan ilk eski borçlarla ilgili. Gazprom 1,5 milyar dolarlık eski borcun 614 milyon dolarlık gecikme cezasını da isterken, Ukrayna ceza ödemeye yanaşmıyor. Bir de 1,5 milyarlık ödeme de on günlük yıl başı tatili nedeni ile hala Gazprom'a ulaşmış değil. Gazprom Kiev'i yıl başı tatilini hesap edememekle suçluyor. İkinci sorun transit kira bedeli ile ilgili. Ukrayna bin metreküp doğlgazın her yüz kmlik ulaşımı için 2 dolar istiyor. Rusya 1,7 dolar da ısrar ediyor.


Üçüncü sorun fiyat. Rusya 2006'dan bu yana eski Sovyet ülkelerine ayrıcalıklı fiyattan verilen doğalgazın serbest piyasa fiyatalarına çekilmesi için uğraşıyor. Ukrayna geçen yıl bin metreküpüne 179 dolar ödediği doğalgaza yeni dönemde ancak 200-210 dolar verebileceklerini açıkladı. Gazprom başlangıçta 418 dolar teklif etmişse de Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in müdahalesi ile bu rakam 250 dolara çekildi. Putin'in açıklamasına göre Rusya Orta Asya ülkelerinden bin metreküpünü 340 dolardan alacak. 40 dolarda ulaşım masrafı ile birlikte bu Gazprom'a 380 dolara mal oluyor. Putin'e göre Ukrayna'dan 250 dolar istenmesi tamamen insani gerekçelere dayanıyor. Ancak Naftogaz'ın Rusya'nın teklifini reddetmesi üzerine Gazprom eski rakama geri döndü. Yeni teklif 418 dolar. Avrupa ülkelerinin ortalaması ise 500 dolara ulaşmış durumda. ZAMAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler