YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ve İran'dan Savaş anlaşması
Cuma günü Hasan Ruhani ile görüşecek olan Vladimir Putin, İran’a S300 füze sistemleri satışı ve nükleer santral inşası için teklifte bulunacak.
Rusya ve İran'dan Savaş anlaşması
11 Eylül 2013 / 15:39 Güncelleme: 11 Eylül 2013 / 15:44

Rusya’da yayınlanan Kommersant gazetesinin haberine göre, Cuma günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’a S300 füze sistemleri satışı ve nükleer santral inşası için teklifte bulunacak.

Ruhani ve Putin, Kırgızistan’da düzenlenecek Şangay İşbirliği Teşkilatı zirvesinde bir araya gelecek. Gazetenin Kremlin’den ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Putin, İran’a S-300 hava savunma füze sistemleri ile İran’ın Buşehr nükleer santraline ikinci bir reaktör inşası yönünde teklif götürecek.Rusya, 2007 yılında İran’la S-300 füze sistemleri satışı üzerine bir anlaşma imzalamış fakat İsrail ve ABD’nin yoğun baskısı sonucu kontrat iptal edilmişti.

800 milyon dolar değerindeki bu anlaşma dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev tarafından, BM Güvenlik Konseyi’nin anlaşmadan üç yıl sonra İran’a yönelik yaptırım kararı üzerine iptal edilmişti. İran ise buna karşılık Rusya’ya Cenevre Tahkim Mahkemesi’nde dava açmıştı. Putin’in füzelerin teslimi karşılığında, İran’ı 4 milyar dolar tazminat istediği bu davadan vazgeçirmeye çalışacak.Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov bugün yaptığı bir açıklamada, eğer ABD, Suriye’ye askeri müdahale kararında ısrar ederse, Rusya’nın İran’a silah sevkiyatını artıracağını ifade etmişti.

Kommersant’a konuşan Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, Putin ve Ruhani’nin nükleer enerji ve askeri-teknik işbirliği konularını görüşeceğini belirtti. Habere göre, İran’a 5 adet S-300 karadan havaya füze sistemi verilecek. Rusya, ayrıca, Tahran’a İran’ın faaliyette olan tek nükleer santrali olan Buşehr’deki nükleer santralde ikinci bir reaktörün yapımı için teklif götürecek. Kommersant’a konuşan ismi açıklanmayan bir Rus yetkili bu kararın “ekonomik değil siyasi” olduğunu söyledi.

Rusya, uluslararası toplumun muhalefetine rağmen İran’ın nükleer enerji üretimini desteklemiş ve Ruhani’nin cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, Batı’yı İran’a yönelik yaptırımları hafifletmeye davet etmişti. Selefi Mahmut Ahmedinejat’ın aksine “ılımlı” bir lider olarak gösterilen Ruhani, ülkesinin nükleer programı konusunda Batı ülkeleriyle yaptığı görüşmelerde “şeffaflık” sözü vermişti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler