YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ve İran'dan olay karar! Şer ortaklarının yeni hedefi...
Rusya, Riyad ve Tahran arasında savaşa dönüşen Yemen’e girme hazırlığı yapıyor. İran dini lideri Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Rusya’nın desteğiyle Yemen’e müdahale edeceklerini duyurdu. İki ülkenin hedefinde Lübnan da var!
Rusya ve İran'dan olay karar! Şer ortaklarının yeni hedefi...
22 Şubat 2016 / 08:30 Güncelleme: 22 Şubat 2016 / 08:34

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti Rusya ile işbirliğine devam edeceklerini ve Yemen'de de Rusya desteği ile müdahale edeceklerini söyledi.

El-Arabiya haber sitesinin haberine göre İran radyo ve televizyonuna bağlı İranlı Gazeteciler Kulübü Ajansına açıklama yapan Velayeti “İran ve Rusya arasında daha önce görülmemiş bir işbirliği var. Bu işbirliği sadece Suriye ile sınırlı kalmayacak, Irak, Lübnan ve Yemen'de de sürecek” ifadelerini kullandı.

Velayeti, Rusya'nın Esed'in düşmemesi için yaptığı hava saldırılarını da savundu.

Velayeti ay başında Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret esnasında gazetecilerin “İran, Rusya, Suriye ve Hizbullah arasında bir ittifak oluşturulmasının mümkün olup olmadığı” yönündeki sorusunu, “Elbette, ideal olan bu. İran bölgesel meselelerde Rusya'yla stratejik bir işbirliği yürütüyor. Böyle bir ittifak oluşturulması için gereken ön koşullar hazırlanmış durumda” diyerek cevaplamıştı.

RİYAD - TAHRAN ÇATIŞMASI

Riyad yönetimi, Tahran'ı isyancı Husilere silah, para ve savaşçı desteği vermekle suçlarken, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi de “İran'ın ülkesinin içişlerine müdahalesinin belgeli olduğunu ve bunun yeni bir durum olmadığını” belirtmişti.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin İran destekli Şii Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) ülkesindeki ilerleyişinin durdurulması için yaptığı çağrı üzerine, Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinden oluşan koalisyon güçleri 26 Mart'ta “Kararlılık Fırtınası” adı verilen operasyon başlatmıştı.

RUS YIKIMI MASADA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “övgülerin en büyüğünü hak ettiğini” iddia ettiği Suriye'de Esed'in yanında savaşan Rus güçlerinin, Yemen'de İran destekli Husiler'in yanında yer alması, ülkede Suriye'dekine benzer bir yıkıma hizmet edecek.

İran ve Hizbullah'ın yoğun askeri desteğine rağmen sahada kaybeden Esed, 30 Eylül'den bu yana devam eden Rus hava saldırıları ve askeri desteğiyle direnişi kırabildi. Suriye'de 30 Eylül'den bugüne misket ve güdümsüz bombaları kullandığı hava saldırılarında okul, hastane ve cami gibi çok sayıda sivil yerleşim alanlarını vuran Rusya, 2 binin üzerinde sivili katlederek rejim güçlerine alan açtı.

Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteğini alan Cumhurbaşkanı Hadi'ye karşı savaşan İran destekli Şii Husilerin olası bir Rusya desteği ile savaşın seyrini değiştirme ihtimali mümkün.

Moskova yönetiminin, Suriye'de Esed rejimine verdiği yoğun destekten sonra Yemen'de de İran'la işbirliği yapması, 2011'den beri devam eden Suriye'deki iç savaşın benzeri bir senaryoya hizmet edebilir.

 

YENİ ŞAFAK

desene şafak yakın
 // Muammer Bekaroğlu
Hakan ne güzel belirtmiş helal sana hasan gerçekten zulüm zırvaya çıktı,kahhar olan allahım insanın aklını aldığızaman adam karısına dermişki ana bana su versene,bu kafirler çok kaşınıyorlar ama allah bunlara gününü göstermemizde bize yardımcı olacak inşallah.bize yıllarca iranı islam diye kandırdılar meğer bunlar hiç islamı yaşamamışlar eğer yaşasalardı rusya için dua etmezlerdi meğer büyük şeytan iranmışda haberimiz yokmuş...
22 Şubat 2016 Pazartesi 17:10
şafak yakın
 // hakan
Sevinin dostlar, şafak yakın. Çünkü zulüm zirveye çıkınca cenabı hakkın Kahhar ismi şerifiyle tanışırlar...
22 Şubat 2016 Pazartesi 13:03
KARANLIKTA KARŞINIZA ÇIKAN
 // KASTAMONU
KARANLIKTA KARŞINIZA ÇIKTIGINDA KORKACAGINIZ TİP HANGİSİ ?? YORUM SİZİN!!!
BANA KALIRSA BUNLARDAN BİRİ KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ ŞEYTAN!!!...
22 Şubat 2016 Pazartesi 11:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler