YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ve İran katil Esed'e can simidi oldu
Suriye'deki savaşa fiilen katılan Rusya ve İran, Esed rejiminin can simidi oldu. 2013 ortalarına kadar ülkenin yüzde 65’inde kontrolü kaybeden Esed, karadan İran’a bağlı paralı Şii milislerin havadan da Rus jetlerinin desteğiyle ayakta kaldı.
Rusya ve İran katil Esed'e can simidi oldu
10 Temmuz 2016 / 10:13 Güncelleme: 10 Temmuz 2016 / 10:43

Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşta kaybetme noktasına gelen Esed'i, Rusya ve İran yıkılmaktan kurtardı.

2013 yılı ortalarına kadar tüm cephelerde hezimet yaşayan ve ülkenin yüzde 65'inde kontrolü kaybeden Esed rejiminin kaderi, ilk olarak İran öncülüğünde organize edilen paralı Şii milisler sonrasında ise Rus hava ve kara gücünün savaşa dahil olması ile değişti.

Şii milisler Esed'in tükenen kara gücü olurken, Rusya 2015 yılı Ekim ayı başlarından itibaren Türkmendağı ve Halep'te tarihin en kanlı hava saldırılarını düzenleyerek savaşın seyrini büyük ölçüde etkileyen ülke oldu.

2014 yılında Suriye savaşının kilit kenti Halep'e yönelik Sifira bölgesinden kuşatma harekatı başlatan Esed rejiminin, rejimin girişimi başarısız oldu.

DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Daha sonra Hanasır yönünde Halep'in güneydoğusundan birçok kuşatma hamlesi daha gerçekleştiren Esed rejimi geride kalan 2 yıllık dönemde tüm girişimlerinde başarısız oldu. Bu süreçte Rusya devreye girdi.

2015 Ekim ayında 50'den fazla uçak, helikopter, tank ve Akdeniz'e konuşlandırdığı savaş gemileriyle Suriye'de dengeyi Esed lehine değiştiren Ruslar, havadan ve karadan tüm mevzileri aylarca bombaladı.

Rus askerleri özellikle Lazkiye, Hama, Humus ve Halep'te muhalif mevzileri hedef aldı. Bu saldırılar sonrasında da yıkılma noktasına gelen Esed rejimi yeniden ayaklandı.

ÜST DÜZEY SUBAYLARI SURİYE'YE GÖNDERDİ

Rus yetkililer, Suriye'deki varlıklarını IŞİD'e karşı savaşmak olarak açıkladı. Ancak geride kalan 9 aylık dönemde Rusya'nın vurduğu hedeflerden yüzde 85'i muhaliflere ait bölgeler oldu.

Suriye'de muhaliflere karşı paralı 8 bin Şii milis, kara operasyonunun en önemli faktörü olarak gösteriliyor.

Suriye ordusuna bağlı Halep'teki asker sayısının ise 2 bin 500 ila 4 bin arasında olduğu belirtiliyor. 3'ü üst düzey subay olmak üzere 250'den fazla Rus askerinin de bölgede Esed ordusunu desteklediği ifade ediliyor.

MUHALİFLER DİRENİYOR

Son 2 yıllık dönemde rejimin kuşatma girişimi Handarat, Mellah, Sifet bölgesinde kilitlendi. Bu süreçte muhalifler 2 binden fazla şehit vermesine rağmen 6 kilometrelik alana sahip cephede direnişlerini sürdürdü.

Rejimin ele geçirdiği stratejik noktalar sebebiyle Cuma günü öğle saatlerinden itibaren Halep'e sivil giriş-çıkışlara müsaade edilmiyor.

Halep'in düşmesinin Ortadoğu'nun en büyük sanayi ve üretim merkezi olması sebebiyle tüm bölgeyi olumsuz etkileyeceği bildiriliyor. Halep'in rejimin eline geçmesi muhalif kanat açısından büyük bir kırılmaya sebep olacağı vurgulanıyor.

 

YENİ ŞAFAK

eden bulur
 // muammer
ben çocukluğumdan beri iran devletine hiç sevgi duymadım nedenii bilmeden ama şimdi anlıyorumki allah sevdiği kulunu sevdirirmiş,dünyada abd,ingiltere,fransa ve almanya neyse bence iran onlardan daha tehlikeli müslüman geçnipde müslümanı katletmez nedir anlamıyorum,israil şeytandır diyor ama kendisi daha büyük şeytan ...
10 Temmuz 2016 Pazar 18:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler