YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ve Gürcistan ateşkes üzerinde anlaştı
Rusya ve Gürcistan ateşkes üzerinde anlaştı
Rusya ve Gürcistan ateşkes üzerinde anlaştı
12 Ağustos 2008 / 18:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy Rusya'ya geldi. Sarkozy temaslarına Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşerek başladı.


Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, görüşmede Gürcistan'a yayılan askeri operasyonun sonlandırıldığını, Gürcü askeri birliklerinin bölgeden dağıtıldığını ve burada yaşayan vatandaşların ve barış güçlerinin güvenliğinin sağlandığını duyurdu.


Sorunun çözümü için görüşmenin zamanı geldiğini belirten Medvedev, buna karşılık Gürcistan'dan güç kullanılmayacağına ilişkin hazırlanacak bir anlaşmaya imza atması şartının bulunduğunu ekledi.


Fransa Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy de Rusya'nın operasyona son verme kararının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. Sarkozy, Rusya'nın gücünü barış yönünde kullanacağına emin olduğunu da sözlerine ekledi.


Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve AB tarafından sunulan planda Rus ve Gürcü askerlerinin çatışma öncesindeki pozisyonlarına çekilmesinin öngörüldüğünü söyledi.


Medvedev, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, barış planının Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya ile ilgili uluslararası görüşmelerin başlatılmasını içerdiğini kaydetti.


Gürcistan tarafının son iki günde sürekli ateşkesin yürürlükte olduğu açıklaması yaptığını hatırlatan Medvedev, Gürcistan'ın bu açıklamalarının “yalan” olduğunu söyledi.


Sarkozy de yaptığı açıklamada, Rusya ve Gürcistan'ın ateşkes üzerinde anlaştığını, ancak barış anlaşması konusunda henüz uzlaşmadığını belirterek, “Henüz barış anlaşması yok. Düşmanlığın durdurulması var ama bu da son derece önemli bir gelişme” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler