YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya, Türkiye'den özür diledi
Rusya, Türkiye'den özür diledi
18 Ağustos 2012 15:33
Rus yetkililer, dün bir protesto gösterisindeki eylemciyi takip eden iki polis memurunun Moskova'daki Türk Büyükelçiliği bahçesine girmesi nedeniyle, Türkiye Büyükelçiliği'ne gelerek özür diledi.

Moskova'da Pussy Riot adlı müzik gurubu üyelerinin 2'şer yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından meydana gelen protesto gösterilerinde, polisten kaçan bir eylemcinin Türkiye Büyükelçiliği duvarından içeri atlaması ve iki polisin de göstericiyi yakalamak amacıyla elçilik sınırlarına girmesi, Türkiye'nin tepkisine sebep oldu.

Moskova'daki Türk Büyükelçiliği'nden üst düzey bir yetkilinin AA'ya verdiği bilgilere göre, yaşanan olayın ardından gece yarısı Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililer elçiliğe gelerek özür dilediler. Elçiliğin bahçesine atlayan polislerin genç ve tecrübesiz olduğunu belirten yetkililer, bu tür bir olayın asla tekrarlanmayacağı yönünde garanti verdi.

Diplomatik yetkili, yaşananları değerlendirirken, şunları söyledi:

"Bu münferit bir olaydır. Ancak uluslararası hukuka tamamen aykırıdır. Rus yetkililer bizden özür dileyerek, bir daha böyle bir olayın asla yaşanmayacağını söylediler. Ancak biz olaydan duyduğumuz rahatsızlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çok yakın bir zamanda nota vererek bildireceğiz".

Diplomatik yetkili, protesto gösterisinin Türkiye'ye karşı olmadığını ve söz konusu olayın da Türkiye'nin egemenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler