YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Rusya tüm Ukrayna'yı kontrolüne almak istiyor"
"Rusya tüm Ukrayna'yı kontrolüne almak istiyor"
05 Temmuz 2014 00:37
Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Parubiy, Rusya'nın tüm Ukrayna'yı kontrolü altına almayı istediğini iddia etti.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Andrey Parubiy, Rusya'nın tüm Ukrayna'yı kontrolü altına almayı istediğini iddia ederek, "Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığı sürüyor, Sonbaharda yeni kışkırtmalar olabilir" dedi.

Parubiy, başkent Kiev'de düzenlenen brifingde, Rusya'nın sonbahar döneminde Ukrayna'da yeni kışkırtmaları düzenleme ihtimalinin büyük olduğunu söyledi.

Rusya'nın sadece Kırım ve Donbass bölgesini değil tüm ülkeyi kontrolü altına almayı istediğini iddia eden Andrey Parubiy, "Rusya, ekonomik krizden dolayı hükümetin aldığı kararlardan memnun olmayan nüfus üzerinde yeni kışkırtmalar yaparak ayrılıkçı hareketlerin artmasına sebep olabilir.Yaz döneminde bunu beklemiyoruz ancak sonbaharda bu durumun gerçekleşme olasılığı yüksek. Putin, sadece Kırım veDonbass bölgesini değil tüm Ukrayna'yı kontrolü altına almak istiyor,dolayısıyla Harkov bölgesinde ve Ukrayna'nın deniz kapısı olan Odessa bölgesinde yeni kışkırtmaların tehlikesi artıyor" diye konuştu

Ukrayna sınırında hala 40 bin Rus askeri bulunduğunu dile getiren Parubiy, "Rusya, sınırdaki askerlerini geri çekmek yerine sınıra yakın rotasyonunu gerçekleştiriyor. Çok sayıda tank ve askeri bölgede tutan Rusya, bölgede bulunmaya devam edecek" ifadesini kullandı.

Öte yandan Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordu birlikleri arasındaki çatışmalar sürüyor. Slovyanks kentinde ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda ölü ve yaralılar olduğu bildirilirken, ordu birliklerinin şehre henüz girmeyi başaramadığı aktarıldı. Lugansk'ta çatışmaların alevlendiği, ordu birliklerinin bölgede etkinliğini artırmaya başladığı belirtildi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler