YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya, Suriye'de hava saldırısı düzenledi
ABD'li bir yetkili Rusya'nın Suriye'de ilk kez hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.
Rusya, Suriye'de hava saldırısı düzenledi
30 Eylül 2015 / 15:04 Güncelleme: 30 Eylül 2015 / 16:09

Rusya parlamentosunun üst kanadı, Rus askerlerinin yurt dışında görevlendirilmesine oybirliğiyle onay verdi. Bu gelişmeden birkaç saat sonra ise CNN'e konuşan bir ABD'li yetkili, Rusya'nın Humus yakınlarında ilk hava operasyonunu gerçekleştirdiğini ve bu saldırıdan ABD'nin haberdar olduğunu açıkladı.

Parlamento onay verdi

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rus askerlerinin yurt dışında kullanılmasına ilişkin teklifine izin verdi. Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, söz konusu kararın Suriye'yle ilgili olduğunu açıkladı. İvanov, Rusya ve Suriye'nin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın talebi üzerine, terör örgütü IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenleyeceğini bildirdi.

Amaç Suriye ordusuna destek

Operasyonun amacını "IŞİD'e karşı Suriye ordusuna sadece hava desteği sağlamak" olarak açıklayan İvanov, Rus ordusunun operasyonlarda hangi silahları kullanacağına ilişkin bilgi vermedi. İvanov, kararın sadece hava operasyonlarını kapsadığını vurgulayarak, Rus askerlerinin karada kullanılmayacağını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndan döndükten sonra Rusya Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya davet etmişti. Putin, Rus askerinin sınır ötesinde kullanılmasına izin veren tezkere çıkartılması için parlamentoya teklif vermişti.

ABD'den ilk tepki

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Devlet Başkanı Putin'e Suriye'ye asker gönderme izni vermesinin ardından Washington adına ilk tepki ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nden geldi. Elçilikten yapılan açıklamada, "ABD'nin haberi var. Zaten Putin ile Obama görüştüklerinde IŞİD ile mücadelenin ortak çıkar olduğu hususunda anlaşmıştık."

Üçünçü Dünya Savaşı provası
 // Kudreddin Alper
Rusya Abd ile anlaştığına göre incirlik kapatılsın.İşidi kendileri kurdu.Oraya gelmek için bahane gerekiyordu.Rusya ise Esad dan yana olduğuna göre.İşidi kuranlar ise güya işide bomba atıyor.Rusya esad için oraya tamam.Abd de mi esad için geldi.Savaş Türkiye Karşı bunu lamı cimi yok? Adı muhalefet olanlar neyin neyin türküsünü çalıyor.Geçmişte cetvelle çizdikleri yerleri şu anda parselizasyon çalışması yapılıyor.Ve Türkiye ne yapacak savunmada mı kalacak?...
30 Eylül 2015 Çarşamba 16:36
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler