YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya son 3 ayın şokunu yaşıyor!
Rusya son 3 ayın şokunu yaşıyor!
08 Aralık 2015 07:28
Düşürülen uçak sonrasında Rusya Borsası yüzde 11.3 gerilerken Ruble yüzde 5 değer kaybederek 3 ayın en düşük seviyesine indi

24 Kasım'da sınırı ihlal eden Rus savaş uçağının Türk F-16 tarafından düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşananlar piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Olayın ardından Rusya'dan peşpeşe ekonomik yaptırım açıklamaları gelirken yaşananlardan en ağır darbeyi Rusya piyasaları aldı.

Uçak krizinden bu yana Rus para birimi Ruble, dolar karşısında yüzde 5 değer kaybetti.  23 Kasım'da 65.83 seviyesinden kapanan Dolar/Ruble paritesi bugün 69 seviyesini aşarak son 3 ayın zirvesine çıktı. Aynı dönemde Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1.98 oldu.

MOSKOVA BORSASI ÇAKILDI

Uçak krizinin ilk günlerinde Borsa İstanbul'a oranla daha az değer kaybeden Moskova Borsası ilerleyen günlerde tam anlamıyla çöktü. Moskova Borsası'nda MICEX Endeksi 23 Kasım'dan bu yana yüzde 11.27 düşerken RTSI Endeksi'ndeki gerileme yüzde 6.5 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde Borsa İstanbul yüzde 7 geriledi.

Petrol
 // x
Petrol 40$'ın altına uçtu. Rusya'nın temel geliri, Türkiye'nin temel gideri enerji olduğundan, göstergeler arasında açılan fark buradan. Ama Türkiye'nin giderek daha büyük dalgalara giderek daha da büyük direnç gösterdiği doğru. Rusya ise sonuç vermeyen hamle dizisine daha da sonuçsuz ve uzun vadede zarar göreceği gayrı-meşru hamlelerle devam ediyor. ...
08 Aralık 2015 Salı 08:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler