YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya savaş gemilerini gönderiyor
Rusya savaş gemilerini gönderiyor
26 Aralık 2012 13:42
Rusya, Suriye'deki vatandaşlarını tahliye etmek için Rus donanmasına ait gemileri bölgeye gönderiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Lukaşeviç tarafından yapılan açıklamada, Suriye'deki Rus vatandaşlarını tahliye etme planlarının olduğunu kaydedildi. Lukaşeviç, tahliye kararının verilmesi durumunda Rus vatandaşlarına yardım etmek için Dışişleri Bakanlığı'nın, Olağanüstü Haller Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlarla yakın işbirliği içerisinde olacağını belirtti.

Rus ajansı İtar Tass, Rusya Genelkurmayından edinilen bilgiye göre, Suriye'deki olayların tırmanması ve tahliye kararının çıkması durumuna hazırlık çerçevesinde, Karadeniz filosundaki "Azov" ve "Nikolay Filçenkov" çıkarma gemilerinin Novorosiysk limanından hareket ettiklerini duyurdu.

"Azov" ve "Nikolay Filçenkov" gemilerinin 26-27 Aralık'ta İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçeceği ve Ege denizinde bekleyen Rus donanmasına ait "Moskova" savaş kruvazörü ve "Smetlivıy" koruma gemisiyle birlikte 28 Aralık'ta Suriye'nin Tartus limanına doğru hareket edeceği belirtildi.

Rus basını, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Olağanüstü Haller Bakanlığı'nın Suriye'deki tehlike bölgesinde bulunan yaklaşık 30 bin vatandaşını birkaç günde tahliye edebilecek kapsamlı plan hazırladığını duyurdu.

Tahliye için birkaç güzergahın belirlendiği, Tartus ve Lazkiye limanlarına getirilecek vatandaşların buradan Güney Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka limanına deniz yoluyla taşınması ve daha sonra havayoluyla Rusya'ya götürülmesi planının öne çıktığı kaydedildi.

Rusya'nın Akdeniz'deki tek deniz üssü Suriye'nin Tartus limanında bulunuyor. Tartus üssü, Rus donanmasına teknik ve lojistik destek vermek amacıyla Sovyet yönetimi ve Suriye arasında yapılan anlaşma gereği 1971 yılında kuruldu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler