YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya sandık başında...
Halk yeni parlamentoyu belirlemek için sabahın erken saatlerinde sandık başına gitti.
Rusya sandık başında...
04 Aralık 2011 / 12:43 Güncelleme: 04 Aralık 2011 / 15:04

Parlamentonun alt kanadı Duma seçimleri yapılan Rusya'da Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin oy kullandı.

Medvedev, elektronik oy verme işleminin yapıldığı bir okula gelip oyunu kullandıktan sonra, seçim sandığında çalışanlara teşekkür ederek, buradaki parti gözlemcilerine iyi şanslar diledi.

Putin de Rusya Bilimler Akademisi'ndeki 2079 sayılı seçim merkezine tek başına gelerek oyunu kullandı.

Gazetecilerin nasıl bir sonuç umduğu sorusuna Putin, ''Birleşik Rusya için iyi sonuçlar olmasını diliyorum. Bu yılki katılım oranının bir önceki seçimden biraz daha fazla olacağını tahmin ediyorum'' yanıtını verdi.

Putin'in oy kullandığı sandıkta, Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, RusNANO şirketinin Başkanı Anatoliy Çubays ve Yüksek Mahkeme Başkanı Vyaçeslav Lebedev de oy kullandı.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma seçiminde 7 partiden 3 binden fazla aday yarışıyor. Partilerin parlamentoya girebilmesi için yüzde 7'lik barajı aşması gerekiyor.

Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, oy verme işleminin tüm yurt genelinde olaysız bir şekilde devam ettiği ve şu ana kadar herhangi bir ihlal raporunda bulunulmadığı kaydedildi.

HALK SANDIK BAŞINDA

Rusya'da halk bugün yeni parlamentoyu belirlemek için sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başına giderken, Rusya'nın uzak doğusundaki Vladivostok bölgesindeki seçmenler başkent Moskova'dan birkaç saat önce oy vermeye başladı.

Önceki seçim kampanyalarına nazaran daha sönük ve daha heyecansız bir havada yapılan parlamento seçimlerinde son kamuoyu yoklamalarında oy kaybettiği belirtilen Başbakan Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin tek başına hükümet kurmayı sağlayacak çoğunluğu elde etmesi bekleniyor.

Putin, Pasifik'ten Baltık Denizi'ne uzanan devasa bir coğrafya üzerine kurulu 143 milyon nüfusa ve 104 milyon seçmen sayısına sahip Rusya'da 2000-2008 yılları arasındaki devlet başkanlığı sırasında merkezi kontrolü ve istikrarı sağladığı gerekçesiyle halk arasında hala popülaritesi en yüksek olan lider olarak görülüyor.

Seçmenlerin bir kısmı mevcut seçim sisteminden duydukları memnuniyetsizliği dile getirirken, bir kısmı da Putin'in partisine oy verdiklerini kaydettiler.

Açıklama yapan Rus seçmenlerden biri, ülkede her şeyin bu seçimle daha iyi olacağını belirtirken, bazı vatandaşlar seçim sonucunda herhangi bir değişiklik beklemediklerini ve ülkede her şeyin son derece kötü olduğunu söyledi.

Rusya'da yapılan son kamuoyu araştırmaları, Putin'in partisi BRP'nin 450 sandalyeli parlamentoda 315 milletvekili çıkaracağını gösteriyor.

BRP'nin parlamentodaki sandalyelerin 3'te 2'sini kazanamaması halinde anayasal değişikliklerde zorlanacağına dikkati çekiliyor.

Muhalefet partileri, seçimin adil olmadığını, çünkü yetkililerin iktidardaki BRP'yi para ve televizyon yayınlarıyla desteklediğini savunuyorlar.

Rusya'nın saygın radyolarından ''Eko Moskova''nın Genel Yayın Yönetmeni Aleksiy Venediktov twitter'daki hesabında yaptığı açıklamada, radyolarının internet sayfasının bu sabah hacker'ların saldırısı sonucu çöktüğünü belirterek, ''Seçim günü internet sayfamızın çökertilmesinin amacının seçim ihlallerinin yayımlanmasını engellemek olduğu son derece net anlaşılıyor'' dedi.

Rus İnterfaks ajansı, bağımsız gözlemci grubu Golos'un bazı gözlemcilerinin Sibirya'daki Tomsk kentindeki bazı seçim merkezlerine alınmadığını duyururken, bağımsız bir gözlemci kuruluşunun başkanının da Rus gümrük görevlileri tarafından dün akşam 12 saat boyunca havaalanında tutulduğu bildirildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler