YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya NATO’dan cevap bekliyor
Rusya NATO’dan cevap bekliyor
03 Nisan 2014 15:53
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO müttefiklerin Avrupa’nın doğusundaki üyelerin savunma sistemini güçlendirme girişimlerine ilişkin Rusya’nın NATO’dan cevap beklediğini söyledi.

Kazak mevkidaşıyla yaptığı basın toplantısında konuşan Lavrov, “Sorumuzun muhatabı NATO. Elbette sadece cevap beklemiyoruz, bu yanıt bizim de mutabık olduğumuz kurallar esas alınarak verilecek” şeklinde konuştu.

NATO, Kırım’ı ilhak eden Rusya’ya tepki olarak askeri ve sivil her türlü işbirliğini askıya aldığını açıklamıştı. Önceki gün Brüksel’de toplanan NATO üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanları, Rus tehdidinden tedirgin olan Doğu Avrupa ülkelerinin savunmasını güçlendirmek için de ittifakın askeri planlamacılarından önlemler hazırlamalarını istedi. Bir NATO yetkilisi, planlamacıların bu hafta önerilerin detaylarını sunacağını belirtti.

NATO’nun Rus askeri güçlerinin Ukrayna sınırında yaptığı tatbikatlara verdiği bu yanıt sonrası Lavrov, açıklamaların ve bu adımların gerginliği yükselttiğini söylemişti. Lavrov, Rusya’nın kendi toprakları içerisinde askerlerini dilediği gibi yönlendirme hakkına sahip olduğunu, ordu birliklerinin tatbikatın ardından daimi üslerine döneceklerini söylemişti.

Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesi Doğu-Batı arasında Soğuk Savaş’tan sonra yaşanan en endişe verici krizi olarak değerlendiriliyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler