YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya narenciyeyi Suriye'den alacak
Rusya narenciyeyi Suriye'den alacak
09 Aralık 2015 13:00
Türkiye'den tarım ürünü almayı bırakan Rusya'nın ihtiyacını karşılamak için Suriye'nin 700 bin ton narenciye göndereceği bildirildi.

Türkiye'den tarım ürünlerinin ithalatına yasak getiren Rusya'nın Suriye'den 700 bin ton narenciye alacağı bildirildi. AFP'ye konuşan Suriye Sanayi Odası Başkanı Faris Şalabi, "Rus piyasasına, ağırlıklı olarak portakal olmak üzere yaklaşık 700 bin ton narenciye göndermeye hazırlanıyoruz. İlk parti artık Rusya'ya gönderildi. Rusya'ya örneğin tekstil gibi diğer ürünler de gönderilecek" diye açıkladı.

"SURİYE ÜRÜNLERİ İÇİN FIRSAT"

Şam Sanayi Odası Başkanı Şamir Dibis ise, Türk ürünlerine uygulanan yaptırımların Suriyeli işadamlarına Rus piyasasındaki varlığını genişletmekte yardımcı olacağını belirterek, "Yaptırımlar, piyasada büyük bir boşluk yaratıyor ve beklenmedik bir şekilde Suriye ürünleri için büyük fırsatlar açıyor" dedi.

"SURİYELİ İŞADAMLARI RUSYA'YA GİDECEK"

Rusya'ya en kısa sürede Suriyeli işadamlarından oluşan bir heyetin gideceğini ifade eden Dibis, "Onlar, Türkiye'ye yaptırımların yürürlüğe girmesiyle açılan fırsatları inceleyecek" dedi. Suriye'de geçtiğimiz sezon narenciye rekoltesi 1 milyon tonu geçmişti. Ürünlerin büyük bir kısmı, Lazkiye ve Tartus bölgelerinde üretilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler