YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ithalat yasağını kaldırdı
Rusya ithalat yasağını kaldırdı
02 Şubat 2010 18:01
Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı beyaz ithalatı yasağını 1 Şubat 2010 tarihi itibariyle kaldırdığı bildirildi.

Rus İnterfaks ajansı, Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu (Rosselhoznadzor) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalatıyla ilgili yasağın kaldırıldığını açıkladığını duyurdu.

Açıklamada, Rusya tarafından kuş gribi gerekçe gösterilerek 2005 yılında yasağın uygulamaya konulduğu ancak durumun normale dönmesiyle söz konusu yasağın kaldırıldığı kaydedildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen ay Moskova ziyareti sırasında Türkiye'den beyaz et ithalatı yasağı konusunu mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşmesinde gündeme getirmiş ve iki başbakan bu konuda çalışmaların hızlandırılması talimatı vermişti.

Rusya Bitki Koruma Federal Servisi Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksiy Aleksiyenko, geçen ay yaptığı açıklamada, ''Veterinerlik ve sıhhi şartlara uyması, ithal edilecek malın güvenliğini güvence altına alması halinde Türkiye, Rusya'nın tavuk eti tedarikçisi haline gelebilir'' demişti.

Aleksiyenko, Türkiye'nin talebi üzerine Ankara'ya, Rusya'nın standartları ve alınması gereken önlemleri içeren belgelerin gönderildiğini belirterek, bunu da, Türkiye'nin Rusya'ya tavuk eti ihracatına gösterdiği büyük ilgi ve Türkiye'deki ''egzotik'' koşullardan dolayı yaptıklarını söylemişti.

Belgelerde Rus tarafının istediği koşulların yer aldığını ifade eden Aleksiyenko, ''Bunların tamamıyla yerine getirilmesi ve ithalat öncesi etkili mal denetim sisteminin oluşturulması halinde, Türkiye'den Rusya'ya şu ana kadar yapılmayan tavuk eti tedariki başlayacak'' ifadesini kullanmıştı.

Türkiye, Rusya'ya tavuk eti üretiminin yüzde 30'una denk gelen yılda 500 bin tonluk ihracata hazır olduğunu açıklamıştı.

ABD'den bu yıl 600 bin ton tavuk eti ithal etmeyi planlayan Rusya, Amerikalı şirketlerin nakliye sırasında kullandığı kloru zararlı bularak, bu ülkeden yapılan ihracatı durdurabileceklerini açıklamıştı. Tavuk etiyle ilgili çıkan sorunun çözümü için ABD'den bir heyetin görüşmelerde bulunmak için Rusya'ya geleceği açıklanmıştı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de, konuyla ilgili geçen ay yaptığı açıklamada, Amerikan şirketlerinin sağlık kurallarına uymaması nedeniyle, bu ülkeden yapılan ithalatın kesilme noktasına geldiğini ve bu durumda siyasi bir gerekçenin aranmaması gerektiğini söylemişti.

Rusya, 1997'de 630 bin ton kanatlı eti üretirken, 2009'da bu rakam 2,5 milyon ton olmuştu. Üretimin yüzde 87'si piliç eti olan Rusya'da yılda kişi başına 24 kilogram (kg) beyaz et tüketiliyor. Rusya'da, tavuk etinin ithal edildiği ülkeler arasında ilk sırada ABD bulunurken, ABD'yi sırasıyla Brezilya, Almanya, Fransa ve Belçika izliyor.

Rusya'nın ithalatı içinde kalçalı but türevleri yüzde 85 pay alırken, işlenmiş ürünler yüzde 10, bütün piliç ise yüzde 5'lik paya sahip bulunuyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler