YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya İran üssünden Suriye'yi vurdu
Rusya İran üssünden Suriye'yi vurdu
16 Ağustos 2016 14:56
Rusya, İran'ın Hamedan hava üssüne bombardıman uçaklarını konuşlandırdı. İran'ın Hamedan Hava Üssü'nden havalanan TU-22M3 ve SU-34 tipi Rus savaş uçaklarının Suriye'deki hedefleri vurduğunu açıkladı.

Rusya, Suriye'deki muhalifleri vurmak için ilk kez İran'ın Hamedan Hava Üssü'ne stratejik bombardıman uçakları konuşlandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı, İran'ın Hamedan Hava Üssü'nden havalanan TU-22M3 ve SU-34 tipi Rus savaş uçaklarının Suriye'deki hedefleri vurduğunu açıkladı.

Açıklamada, uçakların görevlerini tamamladıktan sonra İran'daki üsse döndüğü kaydedildi.

Böylelikle Rusya, Suriye'deki operasyonlarında ilk defa İran'daki bir üssü kullanmış oldu. Rus uçakları daha önce Suriye'deki Himeymim üssünden ya da Rusya topraklarından havalanarak bombardıman yapıyordu.

İran: Tesislerimizi Rusya'ya açmaya hazırız

Daha önce basında yer alan haberlerde, Rusya'nın İran'daki Hamedan Hava Üssü'ne savaş uçaklarını konuşlandırdığı belirtilmişti. Rusya'nın İran üssünü kullanarak Suriye'deki hedeflere uçuş süresini yüzde 60 civarında azaltmayı hedeflediği ifade edilmişti.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Sekreteri Ali Şamhani İRNA'ya verdiği röportajda, "İran Suriye'deki terörle mücadele için, tesisleri Rusya ile paylaşmaya hazırdır" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler