YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ilişkilerin normalleşmesi bakın için ne istiyor
Rusya, ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'den, tazminat ve özür gibi konularda adım atmasını bekliyor.
Rusya ilişkilerin normalleşmesi bakın için ne istiyor
16 Haziran 2016 / 01:10 Güncelleme: 16 Haziran 2016 / 09:14

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği “Münasebetlerimizin hak ettiği seviyeye yükseltilmesi temennisiyle” mesajına, dün Kremlin’den yanıt geldi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Türkiye’yle iyi ilişkiler ve normalleşme istiyoruz. 

Karşılıklı avantajlı ve güzel işbirliği yaptığımız döneme dönmeyi istiyoruz. Ama aynı zamanda, Başkan Putin’in de söylediği gibi, Ankara gerekli adımları atmadıkça ilişkilerin normalleşmesi Rusya nezdinde mümkün olamaz” dedi. 

Rusya’nın Türkiye’den atmasını beklediği adımlar ve Türkiye’nin bunlara karşı tavrı şöyle:

ÖZÜR İÇİN İSRAİL ÖRNEĞİ

Putin, Türkiye’nin Rus SU-24 uçağını düşürmesinin ardından, “Türkiye bizi sırtımızdan bıçakladı” diyerek ilişkilerin düzelmesi için özrü şart koşmuştu. 

Özür konusuna olumsuz bakan Türkiye, sınır ihlali yapan uçağın Rus uçağı olduğunun bilinmediğini ve sınır ihlaline karşı meşru bir cevap olduğunu belirtiyor. Bu nedenlerle özür dilenmeyeceğini söylüyor. 

Ancak diplomatik kaynaklar İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Mavi Marmara krizinde ABD Başkanı Barack Obama arabulucuya özür dilemesinin örnek teşkil edebileceğini belirtiyor. 

Ne var ki Türkiye ile Rusya krizinde arabuluculuk yapmasına izin verilen bir ülke yok.

TÜRKİYE'DEN TAZMİNAT BEKLİYOR

Rusya, uçağın düşürülmesi ile ilgili zararın karşılanması için Türkiye’den tazminat beklediğini de açıklamıştı. Türkiye, “tazminat ödemek suçu kabul etmek” olarak değerlendirileceğinden, bu konuya da mesafeli yaklaşıyor.

SUÇLUNUN YARGILANMASI

Düşürülen Rus savaş uçağının Suriye topraklarına paraşütle atlayan pilotunu vurduğu iddia edilen Alparslan Çelik’in yargılanması da istenmişti. 

Çelik’in İzmir’de tutuklanması Rusya tarafında olumlu olarak karşılanmıştı. Ancak Çelik, bulundurduğu silahlar nedeniyle yargılanmıştı.

 

HABERTÜRK

Geçmiş ola...
 // Metin Irmak
Zaten bunlar iyice bunaldılarda,Türkiyeyle olan eski durumu mumla arıyorlar. Belki, son bir hamle yapıp,biraz naza çekerekte,Türkiye\'den bir özür ve tazminat koparabiliriz hesabındalar.Bu kafayla,daha çok beklersiniz.Geçmiş ola......
16 Haziran 2016 Perşembe 15:04
rusya
 // hamza
rusya ekonomik olarak bizim için cok önemli ama türk milletininde bir şerefi var hem hava sahamı ihlal edecen hemde yok özür dileyecen yok tazminat ödüyecen böyle barış olmaz karşılıklı özür olur şoyleki sen bizden hava sahamızı ihlal ettiğin için bizde düşürülen uçak için ola bilir....
16 Haziran 2016 Perşembe 14:06
Yavuz hırsız
 // CEM
Üste çıkıyorlar yavuz hırsız misali.başlanılan noktaya geri dönüldü...
16 Haziran 2016 Perşembe 11:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler