YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya ile de vize kalkıyor
Rusya ile de vize kalkıyor
14 Ocak 2010 08:13
Başbakan Erdoğan, Putin’le yaptığı görüşme sonrasında vizenin karşılıklı kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Putin’le yaptığı görüşme sonrasında vizenin karşılıklı kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Erdoğan “Başkan Medvedev’in Haziran’daki ziyaretinde karara bağlarız” dedi

Son 6 ay için birçok ülke ile karşılıklı vizeleri kaldıran Türkiye, Rusya ile de vizesiz dönem için çalışma başlattı. Başbakan Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e 'vizeleri kaldıralım' teklifinde bulundu. Rusya ziyareti sırasında Putin'le ikili ve heyetler arası bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada “Vizelerin kaldırılması yönündeki çalışmalar ziyaretimizin müjdeli yanı. Rusya Başkanı Medvedev'in Mayıs ya da Haziran ayındaki Türkiye ziyaretinde bunu karara bağlarız” dedi. Erdoğan ayrıca Rusya ile Türkiye arasında toplam ticaret hacminin önümüzdeki beş yıl içinde 100 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

BAKÜ-CEYHAN’DA AKTİF OLACAĞIZ

Bu hedefi yakalamak için yeterli irade olduğunu kaydeden Erdoğan “Küresel ekonomik kriz ekonomilerimizi olumsuz etkiledi” dedi. Putin de yaptığı konuşmada son dönemde iki ülke ilişkilerin hızla geliştiğine işaret ederek “Türkiye hâlâ Rusya Federasyonu'nun önemli ticaret ortaklarından biridir” şeklinde konuştu. Bu arada Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı inşaatıyla ilgili katılım koşullarının masaya yatırıldığını belirtti. Moskova'nın projede yer alacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Seçin “Bu projeye aktif olarak katılacağız. Bu projede Rusya'nın ne gibi payı olacağını da şimdi görüşüyoruz” dedi.

Nükleer santraller için anlaşma imzalandı

Rusya ve Türkiye, Türkiye'de nükleer santraller kurulmasında işbirliği  için anlaştığını açıkladı. Söz konusu anlaşma, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyareti kapsamında Rusya'da bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız ve  Rus Başbakan Yardımcısı Igor Seçin arasında imzalandı. Başbakan Erdoğan “Nükleer enerjiyle alakalı olarak Danıştay'ın ihaleyi iptalinden sonra devletten devlete bir anlaşma yapmak suretiyle bu adımı atma noktasında taraflarca bir karara vardık. Şu anda onun alt yapı çalışmasını arkadaşlarımız yürütüyorlar. Tamamladıkları anda bununla ilgili adımı atacak ve bu işi süratle  bitirip hayata geçireceğiz ve çok fazla bir zamanımızı alacağını zannetmiyorum. Hazırlıklar büyük ölçüde tamamlanmış durumda” şeklinde konuştu.

Rusya'da Tarkan'lı tanıtım tuttu

Narenciye Tanıtım Grubu'nun (NTG), Tarkan’lı reklamı doping etkisi yaptı. NTG Başkan Vekili Ali Kavak, Rusya'da yürüttükleri kampanyanın meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Kavak "Tarkan'ın reklam filmi Rus televizyonlarında gösterilmesiyle Rusya'ya yapılan narenciye ihracatı, geçen yıla oranla miktar bazında yüzde 39 arttı” diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler