YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya Halep’e asker yığıyor!
ABD ile Suriye’de ateşkes anlaşması yapan Rusya, Halep’e asker yığmaya başladı. Rusya’nın, paralı askerlerini El Bab yakınlarındaki Safira bölgesine gönderdiği belirtildi.
Rusya Halep’e asker yığıyor!
23 Eylül 2016 / 11:00 Güncelleme: 23 Eylül 2016 / 12:21

Son iki yıldır Esed/Hamaney rejimine destek veren ve özellikle Halep’te sivil yerleşim yerlerini bombalayan Moskova yönetiminin son bir hafta içinde Halep’in Safira bölgesine 4 bin paralı asker getirdiği iddia edildi.

Rusya’nın, güvenlik hizmetleri veren iki şirket üzerinden 6 ay Ukrayna’da, 6 ay da Suriye’de savaşmak için Wagner adı altında eğitilmiş paralı askerleri Halep’te savaşmak için gönderdiği aktarıldı.

Rusya'nın paralı askerlerinin bulunduğu Halep'in güneydoğusunda bulunan Safira, Türkiye'nin "Fırat Kalkanı" operasyonunda hedeflediği DAEŞ'in merkezi olan El Bab'a yakın bir bölge.

FIRAT KALKANINA KARŞI BİR HAMLE

Rusya, Suriye’ye gönderdiği paralı askerlerle iyice köşeye sıkışan Esed’e rahat bir nefes aldırmayı planlıyor. Rusya’nın bu hamlesi ayrıca Türkiye’nin Cerablus’a yönelik “Fırat Kalkanı” operasyonuna karşı bir hamle şeklinde değerlendiriliyor.

ESKİ SUBAYLAR, POLİSLER, KESKİN NİŞANCILAR VAR

Rusya’nın Suriye’ye paralı asker gönderme faaliyeti iki güvenlik şirketi üzerinden gerçekleştiriliyor. Eski Rus subaylarda, çevik kuvvet polislerinden, keskin nişancılardan, havacılardan ve askeri mühendislerden oluşan paralı askerler Suriye’de daha büyük katliamların yaşanmasına sebep oluyor. 

ESED: HALEP'E BÜYÜK ÇAPLI OPERASYON BAŞLATTIK

Esed güçleri, Halep'in muhaliflerin kontrolündeki bölgelerine büyük çaplı bir operasyon başlattığını duyurdu.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada sivil halktan teröristlerin kaldığı bölgelerden uzaklaşması istendi. 

ERDOĞAN: BU OYUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Konuşmasında Suriye'deki gelişmelere değinen Erdoğan, rejimin Halep'i kaybetmek istemediğini söyledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama dert ne biliyor musunuz? Halep'i sıkıştırarak, Halep halkını Gaziantep'e doğru sürmek; plan bu. Onun için biz bu plana müsaade etmeyeceğiz ve biz Suriye'nin kuzeyinde bir terör bandının oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Şu anda attığımız adım, batıda Azez ve Fırat arasındaki o koridoru bir terör koridoru olmaktan çıkartıp bir barış koridoru haline getirmektir.

Bugüne kadar yaklaşık 900 kilometrekarelik bir alanı DAEŞ ve PYD terör örgütlerinden temizleyerek Suriye halkı için güvenli hale getirdik. Şimdi El-Bab'a doğru operasyon genişliyor. Uzun süredir ülkemizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz, yavaş yavaş terör örgütlerinden temizlenen evlerine yurtlarına dönmeye başladı."

 

DİRİLİŞ POSTASI

 // 02
Rusya sag gösterip sol vuruyor TÜRKİYE onlarada fazla güvenmesin bence....
23 Eylül 2016 15:16
 // mi
Allah hepsinin anlına bir Türk kurşunu nasip etsin inşallah......
23 Eylül 2016 12:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler