YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Rusya gemimizi ele geçirdi"
"Rusya gemimizi ele geçirdi"
20 Eylül 2013 10:54
Çevre örgütü Greenpeace, kuruluşun kuzey kutup bölgesinde bulunan gemisine çıkan Rus güvenlik güçlerinin, 29 eylemciyi silah zoruyla tuttuğunu açıkladı.

Aralarında 6 İngiliz vatandaşının da bulunduğu eylemcilerden biri, yaptığı açıklamada, kar maskeleri takan 15 kişinin Barents Denizi'nde Arctic Sunrise adlı gemiyi ele geçirdiğini söyledi.

Rus güvenlik güçlerinin operasyonu, dün 4 Greenpeace eylemcisinin petrol arama çalışmalarını durdurmak için Rusya'ya ait bir petrol platformuna çıkmasının ardından meydana geldi.

Örgüt, petrol arama çalışmalarının çevredeki doğal hayatı tehdit ettiğini söylüyor ancak Moskova bu iddiayı reddediyor.İngiliz yayın kurumu BBC'ye konuşan Greenpeace eylemcisi, örgüt üyelerinin gemi mutfağında, kaptanın da köprü üstünde (süvari kamarası) tutulduğunu belirtti.

Eylemci, silahlı kişilerin Rus iç güvenlik teşkilatı FSB'nin üyeleri olduğuna inandığını vurguladı.Greenpeace ayrıca, operasyon sırasında geminin uluslararası sularda olduğunu belirtti ve Rusya lideri Vladimir Putin'e mürettebatın derhal salıverilmesi çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı örgütü daha önce "saldırgan ve kışkırtıcı" davranmakla suçlamıştı.Bakanlık platforma çıkılmaya çalışılmasının 'insanların hayatlarını tehdit ettiğini ve kuzey kutbunda sonuçları tahmin edilemeyecek çevre felaketine yol açabileceğini' belirtmişti.

Moskova ayrıca, sahil güvenlik gemilerinin Hollanda bandralı Arctic Sunrise'a uyarı atışı yapmak zorunda kaldığını bildirmişti.

Olayın ardından Moskova'daki Hollanda büyükelçisi dışişleri bakanlığına çağrıldı.Greenpeace eylemcilerinin çıkmaya çalıştığı Prirazlomnaya Platformu'nda yıl sonu üretime başlanması bekleniyor.Rusya'nın ekonomisi ve son yıllardaki büyümesi, büyük ölçüde dev petrol ve gaz yataklarından elde edilen gelire bağlı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler