YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya Fransa'dan özür diledi
Rusya Fransa'dan özür diledi
20 Ekim 2015 10:49
Rusya, Fransa Büyükelçisi'nin 'yanlışlıkla' Dışişleri Bakanlığı'na davet edilmesiyle ilgili özür diledi.

Parlamento heyetinin uçağına Fransız jetlerinin yaklaştığı ile ilgili iddiaların doğru olmadığını açıklayan Rusya, Fransa Büyükelçisini'nin yanlışlıkla Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasından dolayı özür diledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Fransa Büyükelçisini yanlışlıkla Dışişleri Bakanlığı’na davet ettikleri için özür dilediklerini açıkladı.   

Rossiya 24’e konuşan Zaharova, Duma Başkanı Sergey Narışkin’in de aralarında bulunduğu parlamento heyetinin uçağına Fransız jetlerinin yaklaştığı ile ilgili iddiaların doğru olmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Zaharova, “Durum açık bir şekilde analiz edildi. Fransa, Rus uçağına tehlikeli bir şekilde yaklaşan uçağın Fransa değil, İsviçre Hava Kuvvetleri’ne ait olduğunu ifade etti. Bunda sonra da diplomatik kanallarla Fransa’ya özrümüz iletildi” dedi.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsviçre’den olayla ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

Cenevre’de yapılan parlamentolararası toplantı için bölgeye giden uçağa, Fransa hava sahasında bir savaş uçağının tehlikeli bir şekilde yaklaştığı iddia edilmiş, Rusya Dışişleri Bakanlığı da Fransa’nın Moskova Büyükelçisini çağırarak izahat istemişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler