YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya fosfor bombası yağdırdı
"Raqqa is Being Slaughtered Silently" (Rakka Sessizce Katlediliyor) adlı aktivist grup, Rusya ve Fransa'ya bağlı savaş uçaklarının, DAEŞ'in sözde başkenti Rakka'da beyaz fosfor bombası kullandığını iddia etti.
Rusya fosfor bombası yağdırdı
01 Aralık 2015 / 13:26 Güncelleme: 01 Aralık 2015 / 14:00

Rusya ve Fransa'ya ait uçakların, Suriye'de DAEŞ'in sözde başkenti Rakka'ya yönelik düzenledikleri hava saldırılarında uluslararası anlaşmalarla yasaklanan beyaz fosfor bombası kullandıkları öne sürüldü.

İddia, Rakka'da bulunan DAEŞ karşıtlarından oluşan ve "yurttaş gazeteciliği" faaliyetleri yürüterek DAEŞ yönetiminde yaşamanın nasıl olduğunu dünyaya göstermeye çalışan "Raqqa is Being Slaughtered Silently" (Rakka Sessizce Katlediliyor) adlı gruptan geldi.
 
Rakka'ya yönelik saldırılarda daha önceden de kimyasal silah kullanıldığını öne süren gruptan yapılan son açıklamada "Rakka bugün de fosfor bombalarıyla vuruldu" ifadesi yer aldı. RBSS, koalisyon ve Rus uçaklarının DAEŞ'e yönelik saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin de kaydını tutuyor.
 
Misket bombası da kullanmışlardı
 
Rusya’nın Suriye'de hava saldırılarına başladığı 30 Eylül’den bu yana hedef gözetmeden düzenlediği saldırılarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Rus uçaklarının daha önce de misket bombası kullandığı ortaya çıkmıştı.
 
Rakka, son günlerde Rus ve Fransız uçakları tarafından bombalanıyor. Rakka’ya fosfor bombaları atan uçakların Fransız Hava Kuvvetlerine ait olma ihtimali de göz ardı edilmiyor.
 
Napalm bombasından daha kötü
 
Beyaz fosfor bombasından çıkan dumanı soluyan kişilerin ciğerlerinde ani yaraların oluştuğu ve boğulduğu biliniyor. Fosfor dumanını soluyanların iç organlarında yanma ve deriye doğru ilerleyen bir reaksiyon başlıyor.
 
Uzmanlar fosfor bombasının etkilerinin Nepalm bombasından daha kötü olduğunu belirtiyor.
 
Twitter'da paylaşılan bazı görüntülerde Rusya'nın Rakka'da hedef gözetmeksizin beyaz fosfor bombası yağdırdığı görülüyor.
 
İşte o görüntüler:

rs1-538.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler