YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya FETÖ okulları için harekete geçiyor
Rusya FETÖ okulları için harekete geçiyor
18 Ekim 2016 07:15
Ülkedeki 50 FETÖ okulunu kapatan Rusya, örgütün öğretmen adı altında ajan yetiştirdiği 7 gizli okula baskına hazırlanıyor.

İlk Orta Asya’ya kanca atan FETÖ, özellikle Rusya'daki okullarında öğretmen adı altında kendine ajan yetiştirdi. 50 tanesini kapayan Rusya, 7 gizli okula baskına hazırlanıyor. 

FETÖ’nün ilk kez yurtdışına açıldığı coğrafya Orta Asya oldu. Daha önce AKŞAM’a konuşan eski FBI danışmanı Profesör Paul Williams da CIA’in emriyle Orta Asya’ya açılan FETÖ’nün okullarında çok sayıda öğretmen maskesi adı altında ajan olduğunu ve amaçlarının bu bölgedeki dev doğalgaz ve petrol kaynaklarını kontrol etmek olduğunu açıklamıştı. 

Rusya, ülkede sayıları 50’yi bulan FETÖ okullarını 2000’den itibaren izlemeye aldı, 8 yıl dallanıp budaklanan soruşturma dosyaları 2008’de tek davada toplanarak FETÖ’nün Rusya’daki tüm okulları kapatıldı.

Ajan yetiştiriyorlardı 

Daha önce AKŞAM’a konuşan ve Gülen’in Rusya’daki okullarının kapatılması davasına bakan Rus Yargıç Igor A. Smirnitsky 8 yıl süren soruşturmalar kapsamandı cemaat yapılanmasının “Yabancı ülkelere istihbarat sağlamak”, “Ulusal Güvenliğe tehdit” ve “Silahlı örgüt kurmak” suçlarından kapatıldığını detaylarıyla anlatmıştı.

KAZAN'A KANCA ATMIŞLAR

FETÖ’nün gizli biçimde Rusya’da bulunan Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da halen Eğitim Bakanlığı bünyesinde 7 okulu bulunduğu biliniyor. İstihbarat kaynaklarından elde edilen bilgilere göre Rus yargıçların ve özel soruşturma birimlerinin bu okullara baskın yapacağı iddia edildi. 

KERİMOV’A SUİKAST GİRİŞİMİ

FETÖ’ye ilişkin Orta Asya’daki bir başka büyük skandal Özbekistan’da yaşandı. 16 Şubat 1999’da Özbekistan’ın eski Devlet Başkanı İslam Kerimov'un aracına kendisinin hükümet binasına yaklaştığı sırada bombalı bir saldırı gerçekleşti. 

Kerimov bombalı saldırıdan yara almadan kurtulurken suikast girişiminde bulunanlar Taşkent Havaalanı'nda yakalandı. Olayda 15 kişi hayatını kaybetti. 

Başarısızlıkla sonuçlanan suikast ve darbe girişiminde bulunan kişilerden bazılarının Fetullah Gülen'in cemaatine mensup kişiler olduğunun ortaya çıkması üzerine Kerimov, 1999 ve 2000 yıllarında paralel yapının Özbekistan'da açtığı okulların kapatılması emrini vermişti.


AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler