YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya eski günlerine mi dönüyor?
Rusya eski günlerine mi dönüyor?
Rusya eski günlerine mi dönüyor?
10 Mayıs 2008 / 10:06 Güncelleme: 10 Mayıs 2008 / 00:00

Rusya, iktidar değişiminin ardından '9 Mayıs Zafer Bayramı' törenlerinde gövde gösterisi yaptı. Nazi Almanya'sına karşı kazanılan zaferin anısına kutlanan törenlerde nükleer füzeler, tanklar 18 yıl aradan sonra tekrar Kızıl Meydan'da yürüdü.


Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya'sını mağlup etmesinin vesilesiyle Rusya'da kutlanan 9 Mayıs Zafer Bayramı törenlerinde, SSCB'nin çökmesinden sonra ilk kez tanklar Kızıl Meydan'a girdi. Rusya bu yıl Kızıl Meydan'daki kutlamalarda askeri gövde gösterisi yaparken, tören sırasında savaş uçakları meydan üzerinde tur attı, SSCB'nin dağılmasının ardından ilk kez Kızıl Meydan'a ağır tanklar ve füze fırlatma rampaları da girdi.


Kara, deniz, hava ve stratejik birliklerden 8 bin askerin yer aldığı kutlamalarda 111 ağır silah ve 32 adet savaş uçağı ve helikopter yer aldı.


Rusya'nın yeni Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Kızıl Meydan'daki geçit töreninde gazilerin elini sıktıktan sonra yaptığı konuşmada, 'En büyük ulusal ve kutsal gün olan, ülkemizin birliğinin sembolü haline gelen Büyük Zafer Günü vesilesiyle sizleri kalpten kutluyorum' dedi. Başbakan sıfatıyla törene katılan Vladimir Putin ise yaptığı açıklamada, “Gelişen savunma gücümüzü göstermek istiyoruz. Devlet olarak, halklarımızın, vatandaşlarımızın, devletimizin, zenginimizin ve bu ülke içinde bulunan her şeyin güvenliğinin sağlanması gibi bir görevimiz var” dedi.


ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ


Analistler, 1990 yılından beri Kızıl Meydan'a ağır silahların ilk sokulmasını Rusya'nın ekonomik gücünün yanı sıra askeri gücünün de eski günlerine döndüğünü göstermeyi amaçladığını savunuyorlar.


Kızıl Meydan'daki kutlamalarda bu yıl 110 askeri aracın yanı sıra Rusya'nın en modern füzelerinden olan İskender ve Topol füzeleri de yer aldı. Törenler sırasında aralarında Rusya'nın süpersonik bombaları, MIG'ler ve helikopterlerin bulunduğu 30 savaş uçağı Kızıl Meydan üzerinde gövde gösterisi yaptı.


18 yıl sonra ilk gösteri


Stratejik Roket Gücü'nün Kızıl Meydan'a gönderdiği dört adet Topol-M nükleer füze en çok dikkat çeken askeri mühimmat oldu. Hava kuvvetleri de BMD-4 ve Sprut savaş uçakları ile gösterilerde heyecanlı dakikalar yaşattı. Tarih müzesi tarafından alana giren araçlar daha sonra Vasileyvski caddesinden üslerine döndü. Ağır silahlar son olarak 1990 yılında Kızıl Meydan'daki kutlamalarda yer almıştı. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler