YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya, Esed'i 4 kez kurtardı
İhvan Sözcüsü Meşuh, "Rus askeri girip sivilleri vuruyor. Açık ve net bir Rus işgaliyle karşı karşıyayız" dedi.
Rusya, Esed'i 4 kez kurtardı
06 Ekim 2015 / 21:15 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 06:57

Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Suriye'de Esed rejiminin yanında hava saldırıları düzenleyen Rusya'ya karşı cihadın farz olduğunu bildirdi.

İhvan Sözcüsü Ömer Meşuh, “Teşkilat olarak, Rus askeri güçlerinin ülkeye girip sivilleri vurduğu, açık ve net bir Rus işgaliyle karşı karşıya kalındığını görüyoruz” dedi. Rusya işgaline karşı, meşru siyasi ve askeri yollarla basınla veya imkan dahilindeki herhangi bir yolla direnmenin Suriye halkının hakkı olduğunu dile getiren Meşuh, şunları söyledi: “Rusya kuruntu içinde. Esed rejimini koruyarak çıkarlarını muhafaza edeceğini zannediyor. Rusya, Afganistan ve Çeçenistan tecrübesini tekrar ediyor.”

Esed'i 4 kez kurtardı

Suriye İhvan'ı yaptığı açıklamada, Bu müdahalenin meşruiyetini kaybetmiş, muhaliflerce düşürülmek üzere olan bir devlet başkanının isteğiyle açıklanamayacağı kaydedildi. Rusya'nın Suriye konusunda hiçbir zaman tarafsız bir ara bulucu olmadığı, ilk döneminde barışçıl olmasına rağmen o zamandan itibaren devrime karşı olduğuna değinildi.

Açıklamada ayrıca, Rusya'nın BMGK'deki veto hakkıyla Şam kırsalında binlerce kişiyi öldüren Esed rejimini 4 kez kimyasal silahlardan dolayı uluslararası yaptırımdan kurtardığı hatırlatılarak, Rusya'nın her konumda Suriye halkının düşmanı olduğu ifade edildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler