YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya doğalgazı kesecek mi? 25 Kasım 2015
Rusya doğalgazı kesecek mi? 25 Kasım 2015
25 Kasım 2015 08:09
Rusya doğalgazı keserse ne olur? Türkiye doğalgazın büyük bir bölümünü Rusya'dan alıyor. Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin ardından 'Rusya doğalgazı kesecek mi?' sorusu soruluyor. Rusya, doğalgazı kesip kesmeyeceğine dair açıklama yaptı.

Doğalgazın büyük bir bölümünü Rusya'dan alan Türkiye, dün Rus savaş uçağını düşürdü. Bunun ardından Rusya Türkiye diplomasi ilişkileri gerildi. Halk ise Ruya'nın doğalgazı kesmesinden korkuyor. Rusya, doğalgazı eksecek mi? Türkiye, Rusya'dan aldığı doğalgazla ısınıyor ve enerji sağlıyor. Rusya'nın doğalgazı kesmesi durumunda Türkiye'de büyük bir ısınma ve enerji sorunu bekleniyor.

Konuya ilişkin açıklama Rus yetkililerden geldi. Yetkililer, Türkiye ile doğalgaz anlaşmasının uzun süre önce yapıldığını ve yaşanan diyasi gerilimin doğalgaza yansımasının mümkün olmadığını belirtti.

Rus Enerji Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Rusya Enerji Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Rus Enerji Bakanlığı, Türkiye’ye yapılan doğalgaz sevkiyatının kesilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Sputnik’in haberine göre Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Anatoliy Yanovskiy, Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının kesilmediğini açıkladı. TASS haber ajansına konuşan Yanovskiy, “Sevkiyat, sözleşmedeki yükümlülüklere uygun şekilde devam ediyor. Aksi, mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler