YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya, ateşkesi kabul etmedi!
Rusya, ateşkesi kabul etmedi!
Rusya, ateşkesi kabul etmedi!
11 Ağustos 2008 / 14:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, AB'nin önerdiği ateşkes taahhütnamesini imzaladı. Rusya, Gürcistan'ın ateşkes önerisini kabul etmedi.


Saakaşvili, taahütnameyi arabuluculuk çabaları çerçevesinde ülkesinde bulunan AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve AGİT dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb'ın nezaretinde imzaladığını belirtti. Rusya, Gürcistan'ın ateşkes önerisini, Gürcü güçlerinin çatışmayı hala sürdürdüğü gerekçesiyle kabul etmedi.


Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Kouchner ve Stubb'un bugün ilerleyen saatlerde Rusya'yı ateşkese ikna etmek için bu ülkeye gideceğini kaydetti.


BM: "GORİ SAKİNLERİNİN YÜZDE 80'İ KAÇTI"


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), ayrılıkçı Güney Osetya yakınındaki Gürcü kenti Gori'de nüfusun yüzde 80'inin Rus bombardımanından kaçtığını bildirdi.


BMMYK sözcüsü Ron Redmond, BM ekiplerinden birinin dün Gori'ye gittiğini, yerel yetkililerin ekibe, kent sakinlerinin çoğunun Rus saldırılarından dolayı kaçtığı yolunda beyanda bulunduklarını kaydetti.


Sözcü, Gori'deki yetkililere dayanarak, 50 binden fazla nüfusa sahip kentin sakinlerinin yüzde 80'inin Gori'yi terk ettiğini belirtti.


Rus savaş uçakları, Cumartesi günü Gürcistan'ın birçok bölgesini, özellikle Gori ile Karadeniz kıyısındaki Poti limanını bombalamıştı.


GÜRCİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI NATO'DA TEMASLARDA BULUNACAK


Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili'nin yarın Brüksel'de, NATO genel merkezinde temaslarda bulunacağı açıklandı.


NATO sözcülüğü, Tkeşelaşvili'nin Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer ile görüşeceğini, İttifak üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan Kuzey Atlantik Konseyinin bir toplantısına katılacağını duyurdu.


İttifak, Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer kanalıyla yaptığı açıklamalarda, Kafkasya'daki çatışmalarda ''ölçüsüz kuvvet kullanımını'' kınamaya ve sadırılara derhal son verilmesi taleplerini dile getirmeye devam ediyor.


RUSYA BTC BORU HATTINI BOMBALADIĞI İDDİASINI YALANLADI


Rusya, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattını bombaladığı iddialarını yalanladı.


Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Aleksandır Nogovitsin, düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine, ''Biz petrol boru hatlarını bombalamıyoruz'' diye konuştu.


AB'DEN RUSYA'YA ÇAĞRI


AB Komisyonu, Rusya'ya, Gürcistan topraklarında her türlü askeri faaliyete son vermesi çağrısında bulundu.


AB'nin yürütme organı olan Komisyon'un sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, "Rusya'yı Gürcistan topraklarında tüm askeri faaliyetlere derhal son vermeye çağırıyoruz" denildi.


Kafkasya'daki çatışmaları yakından izleyen ve ateşkes sağlanmasında rol oynamak isteyen AB, geçen hafta sonundan bu yana Rusya'yı uyaran mesajlar veriyor.


AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ile bölgede temaslarını sürdürürken, AB Konseyi, dışişleri bakanları düzeyinde, çarşamba günü toplanacak.


"AB'nin Rusya'ya karşı ses tonunu giderek yükselteceği" ifade edilirken, "Askeri eylemlerin devamının AB ile Rusya arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceği" tekrarlanıyor.


RUS İÇ İSTİHBARAT SERVİSİ FSB: "GÜRCÜ ÖZEL BİRLİKLERİNE BAĞLI 9 AJAN YAKALANDI"


Rus iç istihbarat servisi olan Federal Güvenlik Servisinin (FSB) Başkanı Aleksandır Bortnikov, "Rusya topraklarındakiler de dahil askeri tesislere yönelik terörist saldırı" konusunda eğitimli 9 Gürcü ajanın yakalandığını duyurdu.


Bortnikov, son gelişmelerle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e verdiği brifingde, "Gürcü özel servisleri saldırgan politikası çerçevesinde cumhuriyet (Güney Osetya) topraklarında ve Rusya içinde geniş istihbarat faaliyetlerinde bulunuyor" ifadesini kullandı.


Yakalananların ifadelerinde bu tespitleri itiraf ettiğini söyleyen Bortnikov, yakalananlar tarafından yönlendirilen Gürcü özel servislerine bağlı bir kişinin yasa dışı bir şekilde geldiği Rusya'da yakalandığını belirtti.


Bortnikov, Rusya Federasyonu topraklarında terörist saldırı düzenlenmesini önlemek için her türlü önlemin alındığını da sözlerine ekledi.


Medvedev de yaptığı konuşmada, Bortnikov'a Güney Osetya'daki son gelişmeleri göz önünde bulundurarak Kuzey Kafkasya'daki durumu yakın şekilde izleme talimatı verdi.


POLONYA, RESMİ İNTERNET SİTESİNİ GÜRCİSTAN'IN KULLANIMINA AÇTI


Polonya, resmi internet sitesini Gürcistan hükümetinin kullanımına açtı.


Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin, İngilizce yayın yapan siteyi, Güney Osetya'daki çatışmayla ilgili bilgi vermek için kullanma talebinde bulunduğunu bildirdi.


Kaczynski, internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Rusya'nın Gürcü internet portallarını engellediğini kaydetti.


Sitede Gürcistan hükümetinin açıklamaları ve çatışmayla ilgili fotoğraflar yer alıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler