YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya açıkladı: Eski seviyeye döndük
Rusya açıkladı: Eski seviyeye döndük
01 Haziran 2016 04:53
Rus enerji şirketi Gazprom'dan yapılan açıklamada, Türkiye ile eski seviyelere dönüldüğü, BOTAŞ ve özel şirketlerin gazı aynı fiyattan aldığı belirtildi.

Rus enerji şirketi Gazprom'un yönetim kurulu başkan yardımcısı Aleksandr Medvedev, BOTAŞ ve Türkiye'deki özel doğalgaz şirketlerine gönderilen doğalgaz miktarının eski seviyesine döndüğünü belirtti.

"GAZI AYNI FİYATTAN ALIYORLAR"

Rusya'nın başkenti Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Medvedev, Gazprom'un BOTAŞ ve Türkiye'deki özel şirketlere gönderdiği doğalgaz miktarının eski seviyelere döndüğünü belirterek, "Fiyat konusunda ise BOTAŞ ve özel şirketler gazı aynı fiyattan alıyor." dedi.

BOTAŞ'ın doğalgaz fiyatlarıyla ilgili tahkime giderek fiyat revizyonu talep ettiğini hatırlatan Aleksandr Medvedev, "Ancak bana kalırsa çözümü tahkim yerine kendi aramızda halletmemiz, hem bizim hem de BOTAŞ için daha iyi bir çözüm yolu." ifadelerini kullandı.

Daha önce Gazprom, Türk şirketlerine yaptığı yüzde 10,25'lik fiyat indirimini geri çekmiş ve şubat ayında Türkiye'ye Batı Hattı'ndan gönderdiği doğalgazda yüzde 50'ye varan kısıtlamalara gitmişti.

Özel sektör tedarikçileri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yılda yaklaşık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.

SEVE SEVE DÖNECEKLER
 // ismail emre
Rusya bozduğu tüm ilişkileri düzeltecek geriye sadece malumun ilanı kalacak bu ekonomi ile böyle devam edemezdi hazır olmadığını anladı putin düşmanlık için uzun vadeli yeni bir plan yapacak sadece taktik değiştiriyor......
01 Haziran 2016 Çarşamba 08:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler