YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüşveti kabul ettiler...
Rüşveti kabul ettiler...
03 Nisan 2010 07:40
Mercedes 22 ülkede rüşvet verdiği gerekçesiyle ABD’de 185 milyon dolar ceza aldı. Gözler Türkiye’nin de olduğu rüşveti alan ülkelerde

Mercedes’in üreticisi Alman Daimler, ABD’de hakkında açılan rüşvet davasında bu ülkenin rüşvetle mücadele yasalarını ihlal ettiği suçlamalarıyla ilgili olarak anlaşma yoluna gitti. Daimler, ABD Adalet Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) tarafından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülkede 56 milyon dolar rüşvet dağıtmakla suçlanmıştı. Suçlama karşısında anlaşmaya giden Daimler, Adalet Bakanlığı’na 93.6 milyon dolar ve SEC’e 91.4 milyon dolar olmak üzere toplam 185 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Davada Almanya’daki ‘Daimler Export and Trade Finance GmbH’ ile Rusya’daki ‘DaimlerChrysler Automotive Russia SAO’ şirketleri, ABD’deki rüşvetle mücadele yasasının iki maddesini ihlal ettiklerini kabul ettiler.  Eski FBI Başkanı Louis Freeh, Daimler’in rüşvetle mücadele yasalarına  uyup uymadığını denetlemek  için bağımsız gözlemci olarak görev yapacak.

22 ÜLKEDE DAĞITTI

Savcı John Darden Daimler’in ‘mükemmel işbirliği gösterdiğini’ ifade etti. SEC, Daimler’i, 22 ülkede 56 milyon dolar rüşvet vererek 1.9 milyar dolar gelir elde etmekle ve en az 91.4 milyon dolar yasadışı kâr elde etmekle suçluyor. Daimler’in 1998-2008 yıllarıda rüşvet dağıttığı ülkeler arasında Çin, Mısır, Yunanistan, Hırvatistan, Macaristan, Endonezya, Irak, Fildişi Sahili, Letonya, Nijerya, Rusya, Sırbistan, Karadağ, Tayland, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam’ın bulunduğu belirtiliyor.

A.A.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler