YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusların füzesini herkes UFO sandı
Rusların füzesini herkes UFO sandı
09 Haziran 2012 11:08
Ruslar füze denedi. Herkes UFO zanetti...

Rusya'nın önceki gece fırlattığı Topol-M model kıtalararası füze, İsrail, Türkiye, Ermenistan, Lübnan ve Kafkaslar'da esrarengiz ışık olarak görülürken, paniğe neden oldu. Rus basınına göre; Rusya'nın Astrahan ve Kuzey Kafkasya bölgeleriyle İsrail ve Lübnan'da halk sokağa çıkarak esrarengiz ışığı görüntülemeye çalıştı. İsrail bilim adamları, ışığın Rus füzesi Topol-M'lerin yansıması olduğunu iddia etti.

KAZAKİSTAN'DAKİ HEDEFİ VURDU
Rus Savunma Bakanlığı konuyla ilgili "Başka ülkelerde vatandaşların ne gördüğünü bilemiyoruz. Ama bizim füze denememiz başarılı geçti" açıklaması yaptı. Rus basınına göre, ışık Ural bölgesinde de görüldü. Haberlerde, "Vatandaşlar esrarengiz ışığı UFO sandı" denildi. Astrahan'daki Kapustin Yar poligonundan fırlatılan füzenin, Kazakistan'daki hedefi başarılı şekilde vurulduğu kaydedildi. Rusya geçtiğimiz yıl 3 Kasım'da Topol model kıtalararası füze denemesi gerçekleştirmişti. 1985'te üretilen RS-12M Topol füzeleri, 550 kilogram ağırlığında tek nükleer başlık taşıyor ve 10 bin kilometre menzile kadar ulaşabiliyor.

'BOĞAZIMIZ YANDI, MASKE TAKTIK'
Türkiye 'nin özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden gözlemlenen cisim, vatandaşları heyecanlandırdı. Görgü tanıklarının anlatımına göre; ışık önce yuvarlak sonra üçgen bir şekle büründü. Bazı vatandaşların "Boğazımız yandı" demesi, cismin alev almış bir uydu ya da füze olabileceği tezini kuvvetlendirdi.

BİTLİS
Şehİr merkezi ile Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan'da kuzey istikametinde bir anda yuvarlak beyaz bir ışık belirdi. Işık topu, bir üçgen halini aldı ve yine beyaz bir bulut şeklinde dağıldı. Olaya Tatvan'da şahit olan vatandaşlar, ışığı ilk gördüklerinde çok şaşırıp korktuklarını söyledi.

HAKKÂRİ
Saat 21.00 sıralarında gökyüzünde beliren ışık, aniden büyüdü. Gözle görülebilir büyüklükteki ışık beyaz bir dumanla dönmeye başlayarak kalp şeklini aldı. 10 dakika gözlenen olay daha sonra son buldu. Cismi cep telefonları ile görüntülemek isteyen vatandaşlar, hava karanlık olduğu için bunu başaramadı.

VAN
Akşam saatlerinde Erciş ilçesinin kuzey istikametinde bir anda beyaz bir ışık belirdi. Bir süre hareketsiz duran ışık topu, önce üçgene dönüştü, ardından da beyaz bir bulut şeklinde dağıldı. Bazı vatandaşlar, yaklaşık 5 dakika süren olayın ardından boğazlarının yandığını, bu yüzden maske ile dolaştıklarını belirtti. (Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler