YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruslar, Türkiye gündemiyle toplanıyor
Ruslar, Türkiye gündemiyle toplanıyor
28 Kasım 2015 23:30
Rusya hükümeti, sınırı ihlal eden Su-24 uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinden dolayı uygulanacak ekonomik sınırlamaları görüşmek için bugün toplanacak.

Sınırı ihlal eden uçağın 5 dakikada 10 kez uyarılıp düşürülmesinin ardından bu duruma yanıt vermek isteyen Rus hükümeti bugün toplanıyor.

Türkiye'ye karşı alınabilecek ekonomik ve kültürel tedbirler hakkında öneri hazırlama talimatı veren Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, bugün Bakanlar Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek.

İlgili bakanlıklar, iki günlük hazırlık sürecinin sonrasında Türkiye'ye karşı atılabilecek ekonomik adımlara ilişkin önerilerini Medvedev'e sunacak.

Toplantıda, Türkiye ile turizm ilişkilerinin sonlandırılması, Türk gemi ve uçaklarının Rusya'ya girişinin sınırlandırılması ya da tümden yasaklanması, Türk inşaaat sektörünün Rusya'daki projelere katılımının engellenmesi, Türkiye'den gıda ürünü ithalatına kısıtlama getirilmesi gibi önerilerin gündeme gelmesi bekleniyor.

TÜRK AKIMI VE AKKUYU DA İPTAL EDİLEBİLİR

Ekonomik tedbirlerin Türkiye ile planlanan ortak yatırım projelerini de etkileyebileceğini açıklayan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, bu çerçevede Türk Akımı doğalgaz boru hattı ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin de askıya alınabileceğini yada iptal edilebileceğini söylemişti.

‘KISITLAMALAR DTÖ'YE UYGUN OLACAK'

Rusya'nın Türkiye'ye getireceği ekonomik sınırlamaların Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları çerçevesinde olacağını vurgulayan Ulyukayev, "Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması'nın 21. maddesi, ulusal güvenlik tehdidi oluşması halinde, ülkelere ticaret ve hizmet alanında belirli sınırlamalara gitme hakkı veriyor. Biz de şu an tam olarak böyle bir durumu yaşıyoruz" demişti.

‘HER ŞEY PUTİN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNE BAĞLI'

Öte yandan ‘Gazeta.ru'sitesi, Rus bir devlet yetkilisine dayandırdığı haberinde, Türkiye'ye karşı ekonomik tedbirlerin, Putin'in pazartesi günü yapacağı Paris ziyaretinin sonuçlarına göre karara bağlanacağını yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te düzenlenecek İklim Zirvesi çerçevesinde Putin ile görüşmek istediğini açıklamıştı. Türkiye'nin resmi özür dilememesi nedeniyle Erdoğan'ın telefon çağrılarına olumlu yanıt vermeyen Putin, Paris'te görüşme teklifine ise henüz resmi bir kabul ya da ret yanıtı vermedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler