YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruslar DAEŞ petrolünden yargılanabilir
Ruslar DAEŞ petrolünden yargılanabilir
29 Kasım 2015 19:23
ABD Hazine Bakanlığının terör örgütü DAEŞ’ten petrol aldığına yönelik belgeler nedeniyle Rus şirketlerini kara listeye sokması ve mal varlığını dondurması, bu firmaların bulunduğu ülkelerin de “Terörün finansmanı” suçundan yargılanmasını gündeme getirdi.

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, DAEŞ veya başka bir terör örgütü ile askeri ya da ticari ilişkiyi girmenin hem Birleşmiş Milletler sözleşmesine hem de Uluslararası Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çekti.

Gönenç, şöyle konuştu:

 “Terör örgütü ile ticari ilişki içine girenler,  yardım etmiştir ve bu da bir terör suçudur. Bu suçun, Suriye veya Akdeniz’de işlenmiş olması da değişmez. Suça iştirak etmiş olurlar. BM anlaşmaları gereği, bir terör örgütüne yardım eden destekleyen kim ise BM sözleşmesine aykırı hareket etmiş olur. Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Sözleşmesi’ne de aykırı hareket etmiş olunur. Bu durumda, olay Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gider. Terör örgütüyle ticari ilişkiye giren firmaların mal varlığı dondurulur.” 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler