YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus yanlısı Doğan’a ülkeye giriş yasak
Bulgaristan'daki Türkleri temsil eden Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HÖH) eski lideri Ahmet Doğan ve aynı partiden milletvekili yaptığı medya patronu Delyan Peevski’ye Türkiye'ye karşı tutumları nedeniyle Türkiye’ye giriş yasağı konuldu.
Rus yanlısı Doğan’a ülkeye giriş yasak
11 Şubat 2016 / 08:36 Güncelleme: 11 Şubat 2016 / 08:42

Rusya ile uçak krizinin ardından Türkiye karşıtı tutumları nedeniyle Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HÖH) eski lideri Ahmet Doğan ve milletvekili yaptığı medya patronu Delyan Peevski’ye Türkiye’ye giriş yasağı konuldu. Türk hava sahasını ihlal eden Rusya savaş uçağının düşürülmesinin ardından, HÖH’ün Genel Başkanı Lütfi Mestan, “NATO üyesi Bulgaristan müttefiklik çerçevesinde Türkiye’nin yanında durmalıdır” derken, partinin kurucusu ve Onursal Genel Başkanı Ahmet Doğan, Rus yanlısı bir tutum almıştı.

PARTİDE DARBE YAPTI

Üst düzey bazı HÖH yetkililerini toplayan Doğan, Mestan’ın Türkiye’yi destekleyen sözlerini ‘siyasi hata’ olarak niteledi ve Türkiye ile iyi ilişkilerini eleştirerek, 'Ben partinin başındayken HÖH’ün başka bir ülkenin beşinci kolu olmasına izin vermedim' ifadesini kullandı. Doğan daha ileri giderek, 'Yakında Türkiye doğuda toprak kaybedebilir. Ben de Bulgaristan’da Türkiye’nin etkisini azaltmak için bizzat çalışacağım' dedi.

TÜRKİYE'Yİ HEDEF GÖSTERDİ

Operasyonun arkasında Doğan ve onun partide milletvekili yaptığı Bulgar medya patronu Delyan Peevski vardı. Peevski Türkleri temsil eden bir partide olmasına rağmen, sahibi olduğu medya organları uçak krizinin ardından Türkiye aleyhine yayın yaptı ve Bulgaristan’daki Türk elçiliklerini hedef gösterdi.

DER SPİEGEL AÇIKÇA YAZI

Peevski, aslında adı yolsuzluk ve mafya ilişkileriyle anılan bir Bulgar oligark. Alman Der Spiegel dergisi, 1 Şubat 2016’da Peevski’yi ‘yolsuzluk buzdağının görünen kısmı’ diye tanıtırken, ‘siyasi rehberinin’ Ahmet Doğan olduğunu açıkça yazdı.

KAÇAK SİGARA İMPARATORU

Rus oligarklarla yakın olan Peevski ve ilişki ağının Türkiye’ye uzanan kollarının da mercek altına alındığı, özellikle Bulgaristan’dan gelen kaçak sigaranın izinin Peevski’ye ulaşabileceği belirtiliyor.

Ahmet Doğan, 1997 yılında, ‘demirperde’ döneminde Bulgar Askeri Karşı İstihbarat için ‘muhbir-ajanlık’ yaptığı ortaya çıkınca zor günler geçirmiş, ancak HÖH’ün başında kalmayı başarmıştı.

 

STAR

Bulgar Soydaşlar
 // Adıyaman'lı Akın
Besle yetimi oysun gözünü diye buna denir. Tam o Rus bu bunlar böyle dostun olduktan sonra düşmana ne gerek var....
11 Şubat 2016 13:17
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler